Instagram i fotografia

Co nowego na Instagramie? Najnowsze funkcje

Co nowego na Instagramie? Najnowsze funkcje

Twórcy Instagrama nie próżnują. Zaraz po pojawieniu się firmowych kont, w najlepsze ruszyła lawina drobnych aktualizacji, którą warto trochę uporządkować i tym samym napisać coś więcej o nowościach ostatnich tygodni.

.#1 historyczne polubienia

Jeszcze do niedawna istniała możliwość cofnięcia się do 300 ostatnio polubionych przez nas zdjęć, jednak jak doniosła mi moja siostra – obecnie lista ta nie ma końca i nareszcie pojawiła się sposobność, aby cofnąć się do pierwszego polubionego przez nas obrazka… kiedykolwiek. Ciekawa jestem, co takiego lajkowaliście 3 lata temu, o ile mieliście już wtedy Instagram ;)

Historyczną listę polubień znajdziemy w ustawieniach naszego profilu (polubione posty).

.#2 wyłączanie komentarzy

Wyłączanie możliwości komentowania zdjęć na naszym profilu to jedna z najnowszych funkcji aplikacji. Nie sądzę, aby była to jednocześnie jedna z najczęściej wybieranych opcji, ale najpewniej znajdą się tacy, którzy mimo wszystko chętnie skorzystają. Spotkaliście się już z profilami, które wyłączają komentarze?

Aby włączyć funkcję, wystarczy, że klikniemy w ustawienia wybranego (opublikowanego przez nas) zdjęcia.

.#3 stories w sugerowanych

Sugerowane zdjęcia i filmy to zdecydowanie jedna z ważniejszych funkcji, udostępnionych nam przez twórców aplikacji. Na podstawie polubionych przez nas zdjęć, algorytm podpowiada, co jeszcze może spotkać się z naszym zainteresowaniem. Od kilku dni sprawa wygląda tak samo w przypadku Stories, które pojawiły się już w sekcji sugerowanych. Przeglądacie czasem Stories innych użytkowników?

.#4 zapisywanie wersji roboczych

Bardzo długo czekałam na tę funkcję i w końcu się doczekałam, choć nastąpiło to wiele tygodni po tym, jak mieli ją już inni użytkownicy – zapisywanie roboczych kopii zdjęć. W praktyce działa to tak, że Instagram przechowuje te fotografie, które zaczęliśmy edytować, a których nie dokończyliśmy. Dość przydatne w sytuacjach, w których chcemy spróbować przerobić inny kadr, po czym finalnie wrócić do pierwotnego – nie musimy wtedy wykonywać podwójnie tej samej pracy.

Aby zapisać wersję roboczą, wystarczy, że podczas obróbki zdjęcia, klikniemy opcję “wstecz” i aplikacja automatycznie zapyta nas, czy ma zapisać bieżący stan obrazka.

.#5 wyciszanie profili w Stories

O tym pisałam już jakiś czas temu na Facebooku, ale pozwolę sobie powtórzyć wątek, bo naprawdę uwielbiam tę opcję. Obserwuję 170 osób, połowa z nich publikuje w Stories, a wrzucają tam naprawdę różne rzeczy, w tym także i takie, których nie miałabym ochoty oglądać nawet będąc w stanie umiarkowanie trzeźwym. Wyciszając poszczególne relacje, nie pojawiają się one dłużej w nowościach, a ja dzięki temu na początku widzę nowości tylko tych użytkowników, których treści są dla mnie po prostu interesujące. Aby wyłączyć wybrane konto z aktualności Stories, wystarczy, że przytrzymamy konkretny dymek Stories, po czym klikniemy: wycisz relację użytkownika x.

A może Wam wpadły w oko jakieś inne nowości, które pojawiły się w ostatnich tygodniach na Instagramie? Psst! A Ci z Was, którzy posiadają profil firmowy, mogli zauważyć także rozszerzenie statystyk (więcej pisałam o tym tutaj – ostatni akapit).

Cover photo: Creative Commons license (CC0) – unsplash.com (by Redd Angelo)

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

21 komentarzy

 • Reply
  Karolina
  Kwiecień 26, 2017 at 01:05

  A wiecie może, gdzie zapisują sie wersje robocze? Chciałabym je wykorzystać gdzie indziej

  • Reply
   Alabasterfox
   Kwiecień 30, 2017 at 11:18

   Bez publikacji nie ma do nich dostępu. Możesz spróbować czegoś innego – opublikować zdjęcie w trybie offline (automatycznie zapisze Ci się na rolce aparatu), po czym usunąć linię, która pojawi Ci się na tablicy, z informacją, że zdjęcie nie zostało opublikowane z powodu braku dostępu do internetu. Po czym na powrót wrócić do trybu online. Ja posługuję się po prostu trybem samolotowym.

 • Reply
  Co nowego na Instagramie?
  Kwiecień 21, 2017 at 22:54

  […] poprzedniego tekstu minęło już ponad pół roku, więc to chyba dobry czas na podsumowanie nowości, które […]

 • Reply
  Jessica Woods
  Styczeń 13, 2017 at 13:03

  ciekawy artykuł, sama jestem miłośniczką instagrama i nie mogę się doczekać aż skorzystam z najnowszych jego funkcji:) Tymczasem zapraszam na https://www.credy.pl/ i pozdrawiam. Mam nadzieję tu szybko wrócić;)

 • Reply
  Turysta.org
  Listopad 23, 2016 at 14:05

  Zauważyłem, że Instagram wprowadza transmisje na żywo. Wiesz może coś na ten temat? Jak przeprowadzić taką transmisję? Dzięki :)

  • Reply
   Alabasterfox
   Kwiecień 30, 2017 at 11:19

   Umknął mi wcześniej Twój komentarz :) Transmisje live były wprowadzane stopniowo, ale od kilku dobrych tygodni są już dostępne dla każdego.

 • Reply
  Beata Redzimska
  Listopad 21, 2016 at 10:09

  Adrianna, ale zeby dotrzec do tego, co lajkowalismy 3 lata temu trzeba przewinac miliony polajkowanych w miedzyczasie fotek? Pozdrawiam serdecznie Beata

  • Reply
   Adrianna Zielińska
   Listopad 22, 2016 at 15:14

   Niestety, to spory minus, ponieważ nie ma możliwości sortowania tego w jakikolwiek sposób, więc tak, trzeba załadować wszystkie, żeby dostać się do tych początkowych.

 • Reply
  blog.stabrawa
  Listopad 13, 2016 at 22:01

  Ze wszystkich zmian najbardziej podoba mi się wyciszenia stories… widzę że nie jestem w tym jedyna :)

 • Reply
  Październikowy Lifestyle 2016 | Podsumowanie miesiąca & ciekawe miejsca w sieci | APIECEOFALLY | Beauty Blog
  Październik 30, 2016 at 09:24

  […] najnowszych funkcjach Instagrama pisała ostatnio Adrianna. Jeśli to medium jest Wam szczególnie bliskie, to koniecznie musicie zapoznać się z nowościami […]

 • Reply
  Część Mnie
  Październik 29, 2016 at 23:25

  Wyciszanie stories to super sprawa! Przydatny wpis :)

 • Reply
  Healthy Style
  Październik 26, 2016 at 12:05

  Najbardziej cieszy mnie wyciszanie Stories ;) Mam wrażenie, że niektórzy powinni zostać jednak tylko przy publikowaniu zdjęć ;)

 • Reply
  Filip | Głodny Świata
  Październik 25, 2016 at 13:42

  Wycisz <3

 • Reply
  Aleksandra Stromecka
  Październik 25, 2016 at 11:58

  Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale odkąd przełączyłam na profil firmowy moje zdjęcia dostawały dużo mniej serduszek i komentarzy. Kiedy przełączyłam znów na prywatny, nagle ta liczba znów skoczyła do prawie normalnego poziomu. Czy rzeczywiście może być tak, jak i z Fb, który ucina zasięgi?

 • Reply
  Zbyszek
  Październik 22, 2016 at 11:14

  Człowiek przez chwilę tam nie zagląda i proszę, tyle nowości. Ale ja i tak nie wykorzystuję tam pewnie nawet podstawowych opcji :P

 • Reply
  Małe codzienności
  Październik 21, 2016 at 19:41

  Zapisywanie wersji roboczych miałam od bardzo dawna. Nie mia łam pojęcia natomiast, że mogę zobaczyć posty, które kiedyś tam polubiłam.

 • Reply
  Rykoszetka
  Październik 21, 2016 at 12:24

  Dzięki za ten wpis, nie wszystko zauważyłam! Szczególnie wyciszanie Stories mi się podoba, lubię niektórych zdjęcia, ale filmiki w stories już nie bardzo ;)

 • Reply
  Jola (Yolsh)
  Październik 21, 2016 at 10:38

  Wyciszanie, tego mi brakowało. Mam ochotę obserwować nadal pewne osoby, ale nie ich nagrania. A tak z innej strony. Instagram przez te nowości traci dla mnie magię prostoty związaną tylko z publikowaniem zdjęć. Chyba za długo mam tam konto i ciężko przyzwyczaić mi się do zmian.

 • Reply
  Ania Kalemba
  Październik 21, 2016 at 10:32

  Zapisywanie wersji roboczych! To jest dobre!

 • Reply
  PAULA LUDWICZUK | FOODDIARY.PL
  Październik 21, 2016 at 10:11

  Nie miałam pojęcia o opcji wyciszania Stories, a tak bardzo marzyłam o takim rozwiązaniu😀

 • Reply
  paniKasKas
  Październik 21, 2016 at 05:46

  Świetnie to zebrałaś:)
  U mnie wersje robocze działały od dawna, szczerze to nawet nie zwróciłam uwagi kiedy się pojawiły. Za to widze, że mogę sprawdzić listę użytkowników, których zablokowałam. Nie wiem czy wcześniej była, ale wydaje mi się, że nie.

 • Leave a Reply