Pamiętacie jak w ostatnim résumé poleciłam Wam profil @mybeigelife? Wspomniałam przy nim, że niedługo rozwinę temat instagramowych kont, które zajmują się repostowaniem cudzych zdjęć. A zatem zgodnie z obietnicą, kilka słów na temat how to get „featured”, czyli jak zostać wyróżnionym na Instagramie przez inny profil i czym są tak właściwie te konta od „featured”?
.community for inspiration and sharing
Zdarza się, że profil tego rodzaju prowadzi tylko jedna osoba, ale znacznie częściej jest to większa grupa ludzi, która wspólnie wynajduje inspirujące zdjęcia, po czym publikuje je (podpisane autorem!) u siebie. Prędzej czy później robi się z tego duża społeczność, do której można dołączyć w zasadzie w dowolnej chwili, używając jedynie przynależącego do niej hashtagu. Ale jak to się ma w praktyce? Takie konta są zazwyczaj poświęcone konkretnej kategorii albo stylowi, czasem przedmiotowi, a tak prawdę powiedziawszy, mogą być poświęcone czemukolwiek, jednak w 99,99% przypadków, znajdziemy w nich jakiś wspólny element spajający udostępniane zdjęcia. Krótko mówiąc – są tematyczne.
.komu i po co ma to służyć?
Pokuszę się o stwierdzenie, że wszystkim użytkownikom Instagrama. Jako obserwatorzy, mamy możliwość odkrywania nowych perełek, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, a które są głęboko zakorzenione w lubianej przez na tematyce zdjęć. Jako początkujący instagramowicze, chcący zbudować swoją społeczność, mamy możliwość dotarcia do większej, bardzo skoncentrowanej tematycznie, grupy użytkowników. Jeżeli często publikujemy zdjęcia np. kawy, najlepiej będzie rozejrzeć się za społecznością, którą to interesuje, a taką bardzo szybko znajdziemy jako obserwatorów profili zrzeszających społeczność „kawową”.
Mam jednak wrażenie, że to wszystko brzmi nieco skomplikowanie, dlatego przełożę od razu na przykład.
Przykład:
Konto @coffeenclothes zajmuje się repostowaniem zdjęć ukazujących kawę i ubrania, najczęściej są to sceny lifestylowe. Jeżeli interesują nas więc takie zdjęcia, prawdopodobnie zaczniemy śledzić wspomniany profil, ponieważ:
→ chcemy poznać inne konta poświęcone tej tematyce
→ pooglądać ładne zdjęcia (konkurencja jest mocna, a więc obrazy są zazwyczaj wybierane dość wybrednie)
→ sami często publikujemy fotografie w tej tematyce i chcemy, aby nas polecono, przez co istnieje realna szansa, że więcej osób dowie się o naszej działalności, co przełoży się na rozbudowanie naszej społeczności.
.jak zostać wyróżnionym na Instagramie?
Każdy profil może mieć inne zasady, ale najczęściej ograniczają się one do użycia wskazanego przez nich hashtagu (w chwili, gdy publikujemy na swoim prywatnym profilu zdjęcie odpowiadające konkretnej tematyce). Zdarza się, że trzeba także aznaczyć ich profil na zdjęciu, poprzez „oznaczenie”, ale jak wspomniałam, to dość indywidualna kwestia uzależniona od prowadzących. Podobnie jest z koniecznością obserwowania danego konta – nie zawsze jest to warunek konieczny.
Przykład:
Mamy zamiar opublikować zdjęcie śniadania na stole i chcemy zwiększyć swoje szanse na dotarcie do nowych osób, co robimy? Wskakujemy na profil np. @onthetable_project i sprawdzamy jakie mają warunki. Chcą od nas hashtagu: #OnTheTable. Co musimy zrobić? Publikując u siebie zdjęcie, do opisu dodajemy wspomniany hashtag #OnTheTable, a jeśli mamy ochotę, to możemy ich także oznaczyć na zdjęciu (wtedy znajdziemy się również w zakładce z oznaczeniami). I tyle, pozostaje czekać, czy coś z tego wyjdzie, czy nie (czasem trwa to nawet do kilku dni). Nie musimy ograniczać się do jednej społeczności, możemy oznaczyć kilka, których dotyczy to zdjęcie. Ostatecznie mamy do wykorzystania 30 hashtagów, warto jednak wybrać tylko te, które rzeczywiście pasują do tematu.
.czy warto?
Tak, jeżeli jesteśmy na etapie budowania społeczności. Pozwólmy innym dowiedzieć się o nas. Warunek konieczny: nie możemy mieć konta z ustawieniami „prywatnymi”, bo wtedy nikt nie zobaczy naszych zdjęć, o ile wcześniej nie zaakceptujemy jego prośby o obserwowanie nas, a czemu ktoś obcy miałby tego chcieć, bez jakiejkolwiek próbki naszych prac?
.zasady
Każdy profil zajmujący się repostowaniem inspirujących obrazów i robiący to odpowiedzialnie, ZAWSZE podpisze i oznaczy nasze zdjęcie (jeżeli już dojdzie do wyróżnienia). To ważne, aby fotografia była podpisana @nazwą z bezpośrednim linkiem do naszego profilu, a także z oznaczeniem nas na tym zdjęciu, głównie po to, byśmy nie przeoczyli informacji o zdarzeniu. Instagram pokazuje jedynie 100 ostatnich aktualności (polubienia, komentarze, etc.), co bywa czasem problematyczne, dlatego opowiem Wam, jak to wygląda w moim przypadku.
W telefonie mam włączone powiadomienia push dla komentarzy i oznaczeń, bo gdyby nie to ustawienie, to prawdopodobnie większość wzmianek na mój temat, najzwyczajniej w świecie by mi umknęła. Mam tu na myśli takie sytuacje, w których np.:
→ ktoś mi odpowiada u siebie pod zdjęciem na pozostawiony przeze mnie komentarz
→ ktoś o mnie wspomni przy swoim zdjęciu / gdzieś / u kogoś
→ ktoś mnie o coś zapyta pod moją archiwalną treścią (gdzie zapuszczam się tylko w konkretnym przypadku)
→ ktoś zrepostuje moje zdjęcie
→ dostałam prywatną wiadomość do szufladki, która czeka na zatwierdzenie
I wszystko jest w porządku, dopóki działają mi poprawnie powiadomienia push. Czasem niestety protestują, a wtedy wszystko się w nich resetuje… więc jeżeli nie zaglądałam na Instagram przez cały dzień, to o większości zdarzeń pewnie nigdy się już nie dowiem. Po prostu nie jestem wstanie dotrzeć do żadnych aktualności, chyba, że z ostatnich kilku minut. Ale gdy ktoś mnie dodatkowo oznaczył na zdjęciu, to przynajmniej mogę się o tym dowiedzieć przeglądając zakładkę oznaczeń, co jest bardzo wygodne.
PS jeżeli kiedyś Wam nie odpisałam, to biję się w pierś i bardzo przepraszam, ale to wina mojego telefonu, który z jakiegoś powodu, czasem czyści cały ekran powiadomień (but why?!).
.na co warto zwrócić uwagę przy wyborze profili?
→ czy na pewno podpisują zdjęcia @nazwą autorów
→ czy są aktywni (kiedy zamieścili ostatnie fotografie? Jeżeli więcej jak tydzień, czy dwa tygodnie temu, to odpuśćmy i skupmy się na raczej na tych częściej odświeżanych)
→ czy wyróżniają także mało znanych autorów?
→ jaką zgromadzili społeczność? Jeżeli mają kilkaset obserwujących, to znaczy, że sami dopiero zaczynają, nie mówię, że nie warto, bo czasem bardzo, zwłaszcza, gdy tematyka jest niszowa, ale z pewnością efekt będzie znacznie słabszy, niż w przypadku, gdy profil posiada kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset tysięcy obserwujących. Wszystko to kwestia naszych priorytetów.
.profile, które wyróżniają zdjęcia
I na koniec mam dla Was kilka przykładowych, ale i ciekawych propozycji:
• @onthetable_project
• @onthebed_project
• @coffeexample
• @tv_living
• @coffeenclothes
• @flatlays
• @exklusive_shot
• @mybeigelife
• @manmakecoffee
• lokalnie, np. @igerswroclaw, jeżeli publikujecie zdjęcia z jakiegoś miasta (profile „igers + miasto” są chyba już wszędzie)
• @thepeoplescreatives
• @thefeedfeed i @thefeedfeed.vegan
.inne sposoby na wyróżnienie
Nie trzeba współpracować z jakąś marką, aby zaznaczyć ją na zdjęciu, zwłaszcza, jeżeli akurat używamy jej produktów i są one widoczne na naszych fotografiach. Osobiście robię to dość często, jako że żyję w przeświadczeniu, że jest to jednak jakieś wsparcie promocyjne, zwłaszcza dla małych biznesów. Lubię wspierać raczkujące działalności, ale czasem robię to także w przypadku większych marek, np. H&M Home. Na początku bardzo mi pomogli w budowaniu społeczności, bo dzięki dwóm, czy trzem wyróżnieniom, o które wcale nie zabiegałam, dostarczyli mi całkiem sporej grupy nowych obserwatorów. Wielu z nich pewnie nigdy nie natknęłaby się na moje konto, gdyby nie te sytuacje, dlatego jestem za to naprawdę wdzięczna.
A jak to wygląda u Was? Czy korzystaliście już kiedyś z tego sposobu zwiększenia swoich zasięgów? A może dopisalibyście do tej listy jakieś inne, ciekawe profile o podobnej działalności? Koniecznie dajcie znać! :)
PS Ten wpis stanowi pierwszą część (a będą co najmniej dwie) serii dotyczącej budowania społeczności na Instagramie, mam nadzieję, że okaże się ona dla Was pomocna!
Photo: Creative Commons license (CC0) – unsplash.com (by Sebastien Gabriel)
46 komentarzy
Nadinnebeauty
31 sierpnia, 2018 at 16:28Dzięki kochana za bardzo przydatny wpis :)
Katarzynowa
3 czerwca, 2018 at 23:45Przeczytałam kilka artykułów o IG, dzięki za ciekawe info:) nawet zrobiłam screeny kilku zdań 😁 PS. Czy wiesz może od czego to zależy ze jedni maja ankietę a inni nie(w tym ja🙃)?
Karla
2 grudnia, 2017 at 11:45Fajny artykuł. Dziękuję Ci za niego. Co do problemów z pushami to niektóre telefony mają coś takiego jak agresywne oszczędzanie energii i przez to ubijają pushe, np. Huawei. Na internecie są artykuły o tym jak zmienić ustawienia oszczedzania energii. Może to coś pomoże :)
Kamila
23 października, 2017 at 22:43Bardzo dziękuje Ci za ten wpis! Nawet nie wiesz jak mi pomógł, zwłaszcza teraz kiedy dopiero raczkuje(i to dosłownie) z moim instagramowym kontem :)
http://www.kobiece-zwiazki.blogspot.com
Daria Łuczak
15 września, 2017 at 12:02Pomysł super, tylko nie mam pojęcia jak wyszukać takie konta, które by zajmowały się odpowiednią dla mnie tematyką;)
Dziękuję za cenną wskazówkę, nie miałam o tym pojęcia :)
Tynna
2 września, 2017 at 11:58Wszystko już napisane wyżej, ale super wpis – dużo się dowiedziałam – dziękuję :)!
Anita
27 lipca, 2017 at 17:54A ja chciałabym znaleźć kilka kont, które polecają zdjęcia w zakresie mody , ubrań… znalazłam dwa, może trzy… czy znasz jakies fajne profile tego typu?
Pablo
17 maja, 2017 at 21:01Witam,
proszę o firmy @ które mógłbym dodać do swoich zdjęć o tematyce moda.
https://www.instagram.com/pablowhisky/
Patrycja
16 kwietnia, 2017 at 22:55Dopiero zaczynam swoją przygodę z Instagramem. Z pewnością skorzystam z wskazówek. Dzięki!
Stylowa Misja
23 marca, 2017 at 12:40Świetny wpis, na pewno wykorzystam Twoje porady :) na instagramie zostaję na dłużej, masz przepiękny profil :)
Kuchnia Ilony
5 sierpnia, 2016 at 22:40To niesamowite. Instagram był dla mnie ot platformą na fotki, ale tak mnie w ten świat ciągnęłaś, że zakochałam się. Coraz ciekawsze rzeczy odkrywam, a ile świetnych profili… Fantastycznie.
aGwer
26 lipca, 2016 at 14:51Zdarzało mi się stosować te sposoby, ale niestety póki co nie otrzymałam wyróżnienia od żadnego większego profilu, możliwe, że mam za słabe zdjęcia – lub za małą zgromadzoną do tej pory społeczność :) Ale świetne rady, dzięki!
Aleksandra Stromecka
4 marca, 2016 at 17:46Nigdy nie słyszałam o takich sposobach, ale wiem już, że w ten temat zagłębię się w weekend. Dziękuję Ci bardzo za konkretne wytłumaczenie. Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, że mogą być takie profile.
Za to oznaczanie marek czasem stosuję, choć w moim przypadku wypadałoby mi popracować nad instagramem.
Natalia Kaszuba
23 lutego, 2016 at 16:16Uwielbiam Instagram! Myślę, że znalazłam tam swoje miejsce. Jakiś już czas temu natrafiłam na konta repostujące i bardzo mi się ta inicjatywa spodobała. Te konta potrafią zgromadzić naprawdę ogromną społeczność. Ja jestem w Instagramie totalnie zakochana! I to w dużej mierze Twoja zasługa!
Adrianna Zielińska
23 lutego, 2016 at 20:33Moje serce rośnie <3
Aleksandra
22 lutego, 2016 at 11:16Super sprawa i świetnie to opisałaś, dziękuję! Od siebie dodam jeszcze, że warto szukać na Insta kont miejsc które odwiedzamy, np. Edynburga czy Finlandii – oni też bardzo chętnie wrzucają dobre zdjęcia z odpowiedniego hasztaga :) Czekam z niecierpliwością na kolejne części poradnika!
Madam Malonka
14 lutego, 2016 at 21:19Rzecz, o której nie miałam pojęcia. Rewelacja! Orientujesz się, gdzie bądź jak można znaleźć takie profile?
Adrianna Zielińska
15 lutego, 2016 at 23:33Najlepiej podpatrywać gdzie inni oznaczają podobne tematycznie zdjęcia (głównie profile zagraniczne) – tą metodą najszybciej uzyskamy wiedzę o istnieniu profili, które nas interesują :) Inną metodą jest skakanie po tagach, ale to wymaga nieco czasu. Nierzadko też tego rodzaju konta mają w swojej nazwie obszar, w którym się „specjalizują”, więc można próbować kombinować w wyszukiwarce i przeglądać podpowiedzi do wyników :)
A tak to co jeszcze… gdy już znajdziesz profile, które wyróżniają zdjęcia, zerknij zawsze na „3 podobne do”, bo nierzadko siedzi tam coś pokrewnego :)
Madam Malonka
17 lutego, 2016 at 20:49Dzięki, będę tak robić! :) :*
Blue Kangaroo - BLOG STUDENCKI
14 lutego, 2016 at 12:27Specjalistka od Instagrama <3 Uwielbiam Twoje wpisy na ten temat, są przesiąknięte bardzo przydatną wiedzą :)
Adrianna Zielińska
15 lutego, 2016 at 23:28Mam nadzieję, że zgodnie z postanowieniem, przynajmniej raz w miesiącu opublikuję wpis z tego obszaru :) Jest tego wbrew pozorom cały czas całkiem sporo, a Instagram nieustannie się rozwija, więc zdecydowanie mam jeszcze o czym pisać, ale to chyba dobrze, dopóki ma to w jakiś sposób komuś pomóc :) Dziękuję za ciepłe słowa <3
Rosaline
13 lutego, 2016 at 18:13Nareszcie ktoś napisał o jakimś mniej znanym sposobie na zdobycie społeczności. Dzięki, nie wiedziałam o tym! :) A jak wyszukujesz takie profile, które publikują zdjęcia?
Adrianna Zielińska
15 lutego, 2016 at 23:25Najczęściej podpatruję gdzie inni oznaczają podobne tematycznie zdjęcia i zapamiętuję te, które faktycznie mogłyby mi się kiedyś przydać, natomiast profile, które szczególnie mnie ujęły, po prostu obserwuję :) Czasem przeglądam też tagi, więc nierzadko to z tego poziomu natrafiam na konta wyróżniające :)
Katsunetka
12 lutego, 2016 at 20:36Tego nie znałam. Ostatnio zdecydowanie za bardzo opuściłam się w obserwowaniu zagranicznych blogów, zwłaszcza jednego. Ciekawy sposób na zwiększenie liczby osób, która nas obserwuje. Może jednego dnia sama spróbuję.
Justyna Rolka
12 lutego, 2016 at 20:34Bardzo lubię przeglądać Instagram, Twoje konto w szczególności, ale jakoś sama mam problem by pojawiać się tam często. Wybrałam fejsa:)
Blowerka
12 lutego, 2016 at 15:56Super przydatne informację, dzięki ????. W Instagramie zakochałam się od pierwszego wejrzenia i trochę z konieczności, ale też potrzeby kupiłam multiphone z lepszym aparatem.
Świnka
12 lutego, 2016 at 14:45Jako raczkująca instagramowiczka z chęcią czytam takie posty. Do tej pory nie zabiegałam o obserwatorów, oczywiście poza stosowanie hashtagów :) Ale w sumie warto się zainteresować tematem :)
LIFESTYLERKA
12 lutego, 2016 at 13:30Ja to się dopiero przymierzam do założenia konta na Insta, ale trochę mnie to przeraża. Ledwo czasowo ogarniam fb:).
Adrianna Zielińska
13 lutego, 2016 at 09:01Zastanawiałam się ostatnio, czy taki wpis „jak zacząć” korzystać z Instagrama / pierwsze kroki, byłby w ogóle dla kogoś przydatny. To tylko na początku wydaje się być lekko zagmatwane, gdy jest natłok zbyt wielu informacji, ale ta aplikacja jest w rzeczywistości jedną z prostszych do „oswojenia” :) Facebook wymaga znacznie więcej zaangażowania i wielu innych działań :)
Natalia Zborowska
12 lutego, 2016 at 11:44Super post, nawet nie wiedziałam, że na Istagram są takie cuda, może dlatego, że profil mam od 3 miesięcy :D A są jakieś miejsca gdzie zamiast kawy może ktoś zechce udostępnić krajobraz :)
Adrianna Zielińska
13 lutego, 2016 at 08:58Daję głowę, że jest ich mnóstwo! Z pierwszych, które kojarzę: @ourplanetdaily @wonderful_places @awesome.earth @thegreatoutdoors @beautifuldestinations @minimal_people @whitsundaysqld @discoverearth @thevisualscollective
A tego jest naprawdę dużo, dużo więcej :) Warto rozeznać się lokalnie, gdy podróżujesz do konkretnych miast / krajów. Zawsze znajdą się jakieś oficjalne profile danej lokalizacji, które chętnie podzielą się zdjęciem z „ich” miejsca :)
Natalia Zborowska
13 lutego, 2016 at 14:44Dziękuje za podpowiedź, w takim razie będę szukać :) I zapraszam do moich zdjęć krajobrazowych :) ostatnio dużo o tatrach, np zachód słońca z Beskidu, albo nocne zdjęcia Betlejemki :) https://bzowinablog.wordpress.com/2016/02/09/tatrzanskie-zapiski-fotograficzne/
Króliczek Doświadczalny
13 lutego, 2016 at 21:44Najprościej chyba wyszukać profile „IgersMiasto(lubPaństwo)” – prawie wszędzie jest taka społeczność która robi zdjęcia lokalnie i udostępnia też najlepsze foty innych, jeśli oznaczą je tym hasztagiem. Kiedyś zdarzyło mi się zostać wyróżnioną przez Igers Wrocław :)
Ola Fotownetrza
12 lutego, 2016 at 10:28Świetny post :) Koniecznie muszę spróbować, może akurat uda się zostać gdzieś wyróżnioną :)
Pozdrawiam serdecznie
Socjopatka
12 lutego, 2016 at 10:19Uwielbiam Cię za wpisy w których mówisz o Instagramie ;). Ja jestem zakochana w tej aplikacji, a wygląda na to, że jeszcze tak mało o niej wiem. Nie mogę doczekać się kolejnych wpisów z tej serii, a na ten moment idę działać na swojego Insta :D
Adrianna Zielińska
13 lutego, 2016 at 08:46Jeżeli tylko istnieje szansa, że te wpisy komuś pomogą, chociażby miał być to jeden profil, to zdecydowanie uważam, że warto :)
AnuŚka Bąbik-Daniło
12 lutego, 2016 at 09:59To lubię! Gdy ktoś mówi (pisze;)) o czymś czego sam doświadczył. Zgromadzona przez Ciebie społeczność jest doskonałym wzorem, więc zdecydowanie dobrze przeczytać o tym jak tego dokonujesz. Nie wpadłabym na używanie tych społeczności, pomyślę o tym, dzięki! :)
Kasia Mıstaçoğlu
12 lutego, 2016 at 09:51Cudny post, a linki do profili insta, które poleciłaś są super inspirujące, na godziny przeglądania!
Co do znikajacych push powiadomień – próbowałaś zalogować się na brand24 i ustawić swój nick jako monitorowany? Wybierasz tam, które strefy internetu Cię interesują – facebook, instagram, generalnie strony i blogi – no i możesz odznaczyć samą siebie, co jest fajne, bo nie robi zamieszania. Możesz zawsze zerknąć i na bieżąco kontrolować, czy ktoś o Tobie wspomniał, podzielił się tekstem itp :)
Adrianna Zielińska
13 lutego, 2016 at 08:44Bardzo Ci za to dziękuję bo przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie zainteresowałam się Brand24 :) Od razu uruchomiłam konto testowe, aby rozeznać się co i jak :)
Natalia Kaszuba
23 lutego, 2016 at 16:10Od siebie dodam, że jeśli do nich napiszesz (Brand24) , że jesteś blogerką to uruchomią Ci darmowe konto w wersji podstawowej bez żadnych opłat. Kiedyś o tym informowali na Facebooku i skorzystałam z okazji. :)
Adrianna Zielińska
23 lutego, 2016 at 20:34Akurat kończy mi się okres testowy, a jak się okazało, to naprawdę przydatne narzędzie :)
Simplife.pl | Natalia Knopek
12 lutego, 2016 at 09:04dobry pomysł, jakoś nigdy na to nie wpadłam :)
joule
12 lutego, 2016 at 08:41Ale fajnie, że o tym piszesz! Ja ostatnio na robienie zdjęć mam czas tylko w weekendy i bardzo z tego powodu ubolewam, bo instagram to moje ulubione medium, a ja kocham zdjęciować :) niedługo będzie dłużej jasno, więc będzie lepiej.
Zdarza mi się korzystać z tych metod, ale wszystki moje features były bardzo przypadkowe – np. nie ubiegałam się o zrepostowanie zdjęcia z mgłą, a jednak ktoś prowadzący instagram o mglistych widoczkach znalazł je i przekleił. Wyróżnienie zdjęcia przez onthetable albo onthebed to takie małe instagramowe marzenie ;))
Adrianna Zielińska
13 lutego, 2016 at 08:44Naprawdę uważam, że nie będziesz musiała na to zbyt długo czekać. I szczerze mówiąc, miałam nadzieję, że Twoje zdjęcie z „Gniazda” tam trafi :)
joule
13 lutego, 2016 at 11:32Widocznie to było zdjęcie dobre jak na mnie, nie dobrze jak na nich. Niemniej dzięki bardzo :*
Anna
12 lutego, 2016 at 08:30Świetny post! Bardzo przydatny, konkretne informacje, dzieki! :)