Gdyby wiosna obfitowała w kilka stopni °C więcej, z pewnością byłaby moją ulubioną porą roku. Niewiele rzeczy tak często wywołuje niekontrolowany uśmiech na mojej twarzy, jak właśnie widok kwitnących kwiatów, na brak czego wiosną z pewnością nie możemy narzekać. Niefortunnie w ubiegłym roku nie dopilnowałam niektórych terminów, przez co pominęłam sezon na peonie, dlatego w tym roku postanowiłam zawczasu nadrobić zaległości, przeglądając kalendarium kwitnienia i wyłaniając jednocześnie te najpiękniejsze, a także w wielu przypadkach – najpopularniejsze, kwiaty do zdjęć.

Nie jest żadną tajemnicą, że rośliny pełnią u mnie dwie funkcje: przepięknie ozdabiają mieszkanie, ciesząc przy tym moje oczy, a także idealnie wpasowują się w kadry zdjęć, które robię niemalże każdego dnia. Dlatego też bardzo często łapię się na tym, że kolor kwiatów dobieram z myślą o fotografiach, które chciałabym wykonać, bo wychodzę z założenia, że tylko tam może mieć to znaczenie, jako że w mieszkaniu – wszystkie, niezależnie od odmiany, czy koloru, będą prezentowały się równie pięknie.

Przygotowałam dla Was krótki przegląd wiosennych kwiatów, zarówno tych mniej, jak i bardziej typowych, które już niedługo będziemy mogli podziwiać w naszych ogrodach, a także pobliskich kwiaciarniach (wyjątek stanowi tu zapierająca dech magnolia, która już zdążyła wspaniale zakwitnąć). Przegląd jest mocno subiektywny, dlatego z przyjemnością poznam także Wasze typy!

Piwonia (peonia)
(Paeonia L.)

piwonia

(paeonia, photo by Ananda Escudero Gomes, CC0)

Grupa roślin: byliny

Kraj pochodzenia: Japonia oraz Chiny

Najpopularniejsze odmiany: piwonia lekarska, drzewiasta, Wittmanna, Młokosiewicza, delikatna, chińska, himalajska, bałkańska, Delavaya

Polskie odmiany piwonii: Krystyna, Barbara, Ewelina, Hania, Jadwiga, Władysława, Profesor Wójcicki, Ursynów

Sezon w Polsce: maj – czerwiec

Dalia, georginia
(Dahlia Cav.)

dalia

(dahlia, photo by Tavin Dotson, CC0)

Grupa roślin: byliny

Kraj pochodzenia: Meksyk i Gwatemala

Najpopularniejsze gatunki: dalia szkarłatna (coccinea Cav.) oraz dalia zmienna (pinnata)

Odmiany: pełne (np. White Aster, Arabian Night, Park Princess), półpełne (np. Fascination, Polka, Comet, Hartenaas), pojedyncze (np. Northwest Cosmos)

Sezon w Polsce: lipiec – październik

Migdałowiec trójklapowy
(Prunus triloba Lindl.)

migdałek trójklapowy

(prunus triloba lindl., photo by kaboompics.com, CC0)

Grupa roślin: krzewy

Kraj pochodzenia: Korea, Chiny

Popularne odmiany: migdałowiec trójklapowy, migdałowiec karłowy oraz migdałowiec pospolity

Sezon w Polsce: kwiecień – maj

Lilak pospolity
(Syringa vulgaris L.)

bez

(syringa vulgaris, photo by Valeria Boltneva, CC0)

Grupa roślin: krzewy

Kraj pochodzenia: rejony Półwyspu Bałkańskiego

Najpopularniejsze odmiany: pospolity, junański , kosmaty, japoński, ottawski, perski, wczesny, Josiki, hiacyntowy, himalajski, chiński

Sezon w Polsce: maj – czerwiec

Ciekawostka„Polska tradycyjna, ale mylna, nazwa rośliny (bez lilak) sugeruje jej pokrewieństwo z rodzajem bez (Sambucus). Tymczasem lilak i bez należą do zupełnie innych rodzin. Lilak do oliwkowatych (wraz z ligustrem), a bez do piżmaczkowatych.” (źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Lilak_pospolity)

Czosnek olbrzymi
(Allium giganteum)

czosnek ozdobny

(allium giganteum, photo by yorgunum, CC0)

Grupa roślin: cebulowe

Kraj pochodzenia: rejony Azji (Afganistan, Iran, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan)

Popularne odmiany: czosnek olbrzymi, południowy, okazały, Szuberta, karatawski, niedźwiedzi, złocisty

Sezon w Polsce: maj – sierpień

Magnolia (Soulange’a)
(Magnolia soulangeana)

magnolia

(magnolia soulangeana, photo by Niklas Tidbury, CC0)

Grupa roślin: krzewy

Kraj pochodzenia: Francja

Najpopularniejsze odmiany: pośrednia (typowa), japońska gwiaździsta, drzewiasta, Frasera, naga, parasolowata (tripetala), purpurowa, Siebolda, szerokolistna (hypoleuca), wielkokwiatowa, wielkolistna, brooklińska

Sezon w Polsce: kwiecień, początek maja

Hiacynt
(Hyacinthus L.)

hiacynt

(hyacinthus, photo by Till Westermayer, CC)

Grupa roślin: cebulowe

Kraj pochodzenia: od Turcji po Palestynę

Najpopularniejsze odmiany: hyacinthus orientalis (typowy), hyacinthus transcaspicus, hyacinthus litwinowii

Sezon w Polsce: kwiecień – maj (w cieplejszych obszarach, skąd pochodzą, kwitną już od lutego)

Hortensja (krzewiasta)
(Hydrangea arborescens L.)

hortensja

(hydrangea arborescens l., photo by Veri Ivanova, CC0)

Grupa roślin: krzewy

Kraj pochodzenia: Ameryka Północna

Najpopularniejsze odmiany: hydrangea cinerea, hydrangea arborescens, hydrangea radiata

Sezon w Polsce: od początku lata do jesieni

Ten temat mógłby się ciągnąć w nieskończoność, gdyż mamy tak wiele przepięknych odmian najróżniejszych kwiatów, że dnia by nie wystarczyło, aby je wszystkie wymienić. Starałam się jednak wybrać te najbardziej efektowne, a przy tym łatwo dostępne w polskich kwiaciarniach, parkach i ogrodach (oczywiście w sezonie ich kwitnięcia). Do moich ulubionych zdecydowanie należą piwonie i magnolia, przy czym już teraz siedzę jak na szpilkach w wyczekiwaniu na te pierwsze :) A jakie kwiaty Wy lubicie najbardziej? Koniecznie dajcie znać, również w kwestii tych najbardziej fotogenicznych Waszym zdaniem :)

Cover photo: Creative Commons license (CC0) – unsplash.com (by Erol Ahmed)

28 odpowiedzi

Odpowiedz

Och, w pełni utożsamiam się z Twoim wstępem! Gdyby tylko wiosna była jeszcze cieplejsza…:) choć w tym roku marzec był wyjątkowo hojny, jeśli chodzi o temperatury! Uwielbiam piwonie. Jedną nawet zasuszyłam, żeby udowodnić mojej mamie, że “się da”. Wszystkie wymienione przez Ciebie kwiaty pięknie prezentują się na zdjęciach, choć dorzuciłabym jeszcze polne maki…:)

Odpowiedz

Ty znosisz kwiaty do domu, a ja żeby je fotografować wychodzę. Najbardziej lubię wszystkie “dzikusy” – stokrotki, mlecze, kwitnące jabłonie, śliwy, magnolie, czasem zapędzam się na ogródki działkowe. Fascynują mnie zdjęcia makro. Chcę pokazywać innym jak piękne jest to czego nie dostrzegamy w biegu codziennego życia. Listki, które z dnia na dzień eksplodują życiem, zwyczajne kwiaty, które zdarza się nam deptać przebiegając przez trawnik. Piękno na wyciągnięcie ręki.

Odpowiedz

Pragnę tego lilaka!! Jest taki piękny :) W przyszłym tygodniu jadę na giełdę kwiatową kupić kilka piękności – zaostrzyłaś mi ‘apetyt’ na piękne kwiaty :)))

Odpowiedz

ale cudooooooo!!! Ja już czekam na peonie! W Turcji były nie do zdobycia – tak samo bez i magnolie! Pierwsza wiosna po powrocie do Polski czuję już że będzie bardzo, bardzo kwiatowa! Cieszyłam sie jak dziecko tulipanami, hiacyntami, żonkilami – a tyle jeszcze przed nami! YES! :D

Odpowiedz

zaraz po cudownie prostych tulipanach, to piwonie są moimi ulubionymi. jeszcze kilka lat temu były zupełnie niedoceniane, a teraz chyba świat dostrzegł ich nienachalny urok. to właśnie one w przeważającej większości będą stanowiły moją wiązankę ślubną :)

Odpowiedz

Nie mogę się doczekać, aż pokażesz jej efekt końcowy, bo zakładam, że nie poskąpisz nam kilku zdjęć? ;) Ściskam!

Odpowiedz

Kocham peonie, ale to dopiero od kilu lat – kiedyś nie zwracałam na nie uwagi. Z tego też powodu ślub muszę mieć w czasie kwitnięcia peonii właśnie. :) One nie tylko przepięknie komponują się na zdjęciach, ale dodają magii wnętrzom.
Ostatnio przechodziłam obok wielkich donic, w których rosły hiacynty. Pachniało z daleka.

Odpowiedz

Piękne kwiaty! Z Twojego zestawienia najbardziej lubię piwonię, lilaka, hiacynta, hortensję i te kwiaty najczęściej można spotkać w moim mieszkaniu. Migdałowiec i magnolia sprawiają, że moje serce bije szybciej, ale nie zapominajmy o pięknej i delikatnej stokrotce w różnych wersjach kolorystycznych :)

Odpowiedz

Nie spodziewałam się tutaj kwiatów czosnku. Są bardzo podobne do kwiatów szczypiorku (cebuli?), które zbierałam w dzieciństwie z ogródka.

Odpowiedz

Dokładnie do szczypiorku, przy czym kwiaty czosnku są niekiedy naprawdę ogromne :)

Odpowiedz

Kocham magnolie, bzy, hiacynty (hehe, moja kuzynka ma takie imię), tulipany :) Świetny spis! Mógłby być dłuższy, jak dla mnie :D Moja mama uwielbia hodować w ogrodzie kwiaty, może ją zainspiruję :)

Odpowiedz

Piwonia i magnolia to jedne z moich ulubionych kwiatów…:)

Odpowiedz

Pod tym względem mamy więc dokładnie tak samo :)

Odpowiedz

Mogłabym jeszcze przewijać w dół, i przewijać, i przewijać…. *.*

Odpowiedz

Ostatnio, oklepane tulipany. Dzięki Tobie wiem jak kwiaty zrobić z papieru, oby były tak samo ładne, jak naturalne. Będzie zabawa. :)

Odpowiedz

Przepraszam Jolu, ale chyba nie bardzo rozumiem :) Z papieru?

Odpowiedz

No tak. W poście o ozdobach na Wielkanoc były żonkile, a na Fanpagu bloga są tulipany.

Pogubiłam się już całkowicie, bo chyba nie o mnie mowa w takim razie :) Chyba, że całkowicie źle interpretuję Twój komentarz, jednak wydaje mi się, że nie u mnie czytałaś o tym :)

Zapomniałam dodać, że chodzi o mój blog i fanpage mojego bloga.

Odpowiedz

Jakie piękne! Szkoda, że mniej ich w social mediach niż tradycyjnych instagramowych tulipanków ;) Byłoby ciekawiej :)

Odpowiedz

Zgadzam się, ale zrzucam to na karb jesienno – zimowego sezonu, który dopiero co za nami, teraz będzie znacznie większy wybór, dlatego myślę, że róże, tulipany i goździki pójdą na chwilę w odstawkę :)

Odpowiedz

Drzewo magnolii jest przepiękne, gdy zakwitnie! Szkoda, że tak krótko można się cieszyć jej kwiatami :). Bzy i hortensje to moje absolutne hity. Na bez już nie mogę się doczekać :D.

Odpowiedz

Uwielbiam swieze kwiaty i czesto wykorzystuje je rowniez do zdjec. Uwielbiam peonie, sa dla mnie troche magiczne. Teraz w domu mam ogoromny bukiet lisci eukaliptusa, a w ogrodku zaczely kwitnac tulipany, ktore sama posadzilam kilka lat temu :)

Odpowiedz

Ileż bym dała, by mieć własny ogród, w którym mogłabym pielęgnować własnoręcznie zasadzone kwiaty! :) Chwile, w których można podziwiać jak kwitną, z pewnością należą do niezwykłych :)

Odpowiedz

Ogród to może za dużo powiedziane, ale mam kawałek trawy za domem. W związku z tym, że całe życie mieszkałam w bloku to nawet ten kawałek trawy jest dla mnie spełnieniem marzeń na dzień dzisiejszy. Pierwsze kwiaty, pielenie chwastów, mięta i melisa prosto z ogrodu. A latem grille i upojne popołudnia na leżaku z książką w ręku – tak niewiele mi potrzeba do szczęścia :)

Odpowiedz

Hortensja, piwonie i magnolie – najpiękniejsze, mam do nich słabość. Ostatnio znalazłam nawet przepiękny bukiet ślubny, właśnie z hortensji i piwonii – póki co jest moim faworytem:)

Odpowiedz

Piękne połączenie!

Odpowiedz

Magnolie zdecydowanie! Chociaż i tak wszystkie piękne!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny publicznie.