Menu
Podróże / Szwecja

Przystanek: Lund

Tuż po drugiej stronie Morza Bałtyckiego, zaledwie 200 kilometrów od Świnoujścia, znajduje się kraina, po której nie spodziewasz się niczego spektakularnego, a która zaskakuje Cię wszystkim. I gdy już myślisz sobie, że zobaczyłeś tam naprawdę dużo, to pod sam koniec trafiasz do Lund, uniwersyteckiego miasta, które jeszcze raz, rzuca Cię na kolana.

.malownicze domy i kameralne uliczki

Podróżując przez tydzień po Skåne, najdalej na południe wysuniętym regionie Szwecji, odwiedziliśmy wiele nadmorskich wiosek, niewielkich miast, nadbałtyckich plaż, szlaków turystycznych, a także malowniczą perłę regionu – Malmö. Jednak to nie stolica Skanii (po szwedzku Skåne) zrobiła na mnie największe wrażenie. Zauroczyło mnie niewielkie, zaledwie 100 000 tysięczne miasteczko uniwersyteckie, znajdujące się nieopodal Malmö.

Są takie miejsca, w których jedyne, na co człowiek ma ochotę, to rzucić się w labirynt wąskich, barwnych uliczek, z zachwytem podziwiając wszystko, co napotka na swojej drodze. Na mnie takie wrażenie zrobiło Lund, którego ulice, już od samego początku, wciągnęły mnie w swoją malowniczą historię.

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

.historia lund

Miasto zostało utworzone pod koniec X wieku, a jego założeniem było wzmocnienie stosunków z Danią. Najpewniej nikt się wtedy nie spodziewał, ze niedługo później, bo już w 1104 roku, papież postanowi umieścić tam siedzibę arcybiskupstwa, obejmującego całą Skandynawię. W ten sposób Lund, z niewielkiej wioski, stało się centrum gospodarczym i kulturowym tamtych czasów, a od XIII wieku najważniejszym miastem Danii, bo to właśnie z tego miejsca była sprawowana cała władza kościelna w krajach skandynawskich. Nie wiem czy pamiętacie z historii, ale w tamtych czasach obszar Skanii należał do Danii i tak było aż do roku 1658. Od XIII do XV wieku, w miejscowej katedrze odbywały się koronacje królów; ostatnia miała miejsce w roku 1406 i wtedy okres świetności miasta przeminął, a z końcem średniowiecza, rolę centrum gospodarczego Skanii objęło Malmö, przejmując także największą, duńską mennicę, która do tamtej pory umiejscowiona była w Lund.

Dziś życie miasta skoncentrowane jest głównie wokół Uniwersytetu (Królewski Karoliński Uniwersytet), który pełni rolę największego w Skandynawii ośrodka akademickiego, kształcąc studentów z całego świata. Nic więc dziwnego, że aż 21% mieszkańców miasta to osoby w wieku 20-29 lat.

.miejsca, które warto zobaczyć

Wybierając się do Lund nie musicie mieć żadnego specjalnego planu i prawda jest taka, że miasto jest na tyle kameralne, że kierując się do centrum, z pewnością nie pominiecie żadnego ważnego punktu. Zwróćcie tylko uwagę na kilka najważniejszych punktów na mapie, a później po prostu zapuśćcie się w barwne uliczki tego pięknego miasta.

→ Katedra – ten pochodzący z XII wieku zabytek sakralny, stanowi jedyną budowlę romańską w kraju. To właśnie tam, od XIII do XV wieku, odbywały się koronacje królów duńskich. W północnej nawie możemy podziwiać zegar astronomiczny z 1424 roku.
→ Pochodzące z 1805 roku, najstarsze muzeum archeologiczne w Europie.
Uniwersytet w Lund, założony w 1666 roku, jest drugą (po Uniwersytecie w Uppsali), najstarszą uczelnią w Szwecji, a obecnie plasuje się także na liście 100 najlepszych uczelni z całego świata.
→ Kungshuset (Dom Króla), zbudowany przez duńskiego króla Fryderyka II, w drugiej połowie XVI wieku; po założeniu Uniwersytetu, przekształcono go w główny budynek uniwersytetu i biblioteki, a obecnie mieści się tam Wydział Filozofii.
→ Bardzo reprezentacyjny, główny gmach Uniwersytetu z 1882 roku. Nie sposób go przeoczyć, znajduje się tuż przy Katedrze i Kungshuset.
→ Muzeum Kulturen, które jest drugim, najstarszym muzeum umiejscowionym na wolnym powietrzu w Szwecji (pierwsze mieści się w Sztokholmie). Kulturen zostało założone w 1892 roku przez Georga Karlina i stanowi skansen składający się z tradycyjnego muzeum oraz 30 różnych budynków, wśród których można znaleźć między innymi domy pokryte darnią, domy szachulcowe, dzwonnicę i wiele innych historycznych budowli.
Ogród Botaniczny.

Przewodnik po Lund, Szwecja

Kungshuset (Dom Króla)

Przewodnik po Lund, Szwecja

Główny gmach Uniwersytetu

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Przewodnik po Lund, Szwecja

Widok na Katedrę

Jadąc do Skåne nie wiedziałam czego się spodziewać. Do tej pory w kraju skandynawskim byłam tylko raz, 5 lat temu spędziłam w Norwegii niecałe 3 miesiące, ale Szwecja okazała się być zupełnie inna. Zaskoczyli mnie przede wszystkim ludzie, ich kultura, gotowość do pomocy, uprzejmość, niesamowita świadomość ekologiczna, która nie zdarza się aż tak często, a także styl życia, wypełnione po brzegi restauracje w porze kolacji, a także przerwy na kawę w pobliskiej kawiarni, w czasie zabieganego dnia. O tym na pewno jeszcze sporo Wam opowiem w kolejnych tekstach, a teraz koniecznie dajcie mi znać, jak Wam się podoba Lund :)


Wpis powstał przy współpracy z regionem Skåne.

O Autorce

Nazywam się Adrianna i na co dzień znajdziesz mnie na Instagramie, gdzie inspiruję magią codziennych momentów, otulonych aromatem herbaty. Zdjęcia to moja pasja, ale od czasu do czasu lubię też napisać coś dłuższego, a wtedy przychodzę tutaj. Uwielbiam podróże, snowboardowe szusy, chodzenie po górach i swój czerwony motocykl. Jeśli więc szukasz nietuzinkowych miejsc, ładnych zdjęć, ale też wiedzy o fotografii, edycji zdjęć i Instagramie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - to tu :)

5 komentarzy

  • […] Przystanek: Lund […]

    Odpowiedz
  • […] nie tylko Sztokholm, Göteborg i Malmö. Musiałam się nieźle natrudzić, żeby podczas pobytu w Lund, znaleźć jakieś ciekawe informacje o mieście, zresztą, nie inaczej było w przypadku […]

    Odpowiedz
  • […] Lodge to romantyczny, bardzo kameralny hotel SPA, położony pomiędzy miastami Malmö i Lund, na szczycie Romeleåsen, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na […]

    Odpowiedz
  • Ola
    8 listopada, 2018 at 19:43

    Miałam okazję w tym roku zwiedzić Malmo i bardzo mnie zachwyciło, żałuję że mogłam tam spędzić jedynie 2 dni. Na pewno jeszcze wrócę do Szwecji, a Twój wpis zdecydowanie zachęca do odwiedzenia Lund!
    Przy okazji: czy można zapytać co oznacza, że wpis powstał we współpracy z regionem Skåne? :)

    Odpowiedz
    • Alabasterfox
      8 listopada, 2018 at 20:02

      O Malmö na pewno także powstanie wpis, także mam nadzieję, że przypomni Ci Twoją tegoroczną wizytę :)
      Skanię zwiedzaliśmy na zaproszenie Regionu, który przygotował dla nas sporą część programu, dzięki czemu wiedzieliśmy dokąd najlepiej się udać, żeby jak najwięcej zobaczyć, stąd informacja, o współpracy :)

      Odpowiedz

Zostaw komentarz