Menu
Podróże / Polska

Subiektywny przewodnik po Kłodzku

Jesień to dla mnie czas wielu skrajności, ale pomimo dużych wahań zarówno temperatury jak i nastrojów, staram się wydobyć z niej jak najwięcej – w końcu złoto na drzewach nie pojawia się codziennie, upajam się więc jego widokiem na zapas. Uwielbiam i jednocześnie nie znoszę w porach roku tego, że regularnie dają i odbierają mi wszystko to, co w nich pokochałam, każąc jednocześnie czekać przez dziesięć miesięcy na więcej, z drugiej strony – czy to nie właśnie w tej ulotności tkwi cały urok?

Od pewnego czasu przebywam w Kłodzku i jeżeli dobrze kojarzę, już niejednokrotnie zdarzało mi się wspomnieć, jak bardzo ukochałam sobie to miasto, ceniąc je jednocześnie za nieodparty urok wiekowego rynku i okolic oraz błogą możliwość odpoczynku, której na próżno szukać mi gdziekolwiek indziej. To bardzo indywidualny stan, który szczególnie zyskuje na znaczeniu w chwilach, gdy najbardziej go potrzebuję – jak teraz. Dodatkowo muszę Wam wspomnieć, że jesień w Kłodzku jest po prostu magiczna, dlatego bardzo bym chciała choć na chwilę Was tam przenieść. Zebrałam zdjęcia z dwóch, może trzech ostatnich lat, ale szczególną uwagę zwróćcie na te jesienne – drzewa ociekają złotem.

.co warto zobaczyć w Kłodzku?

Cała Kotlina Kłodzka wymaga nieco więcej czasu, ale samo Kłodzko z powodzeniem zwiedzicie w jeden dzień, zahaczając o jego najważniejsze i najbardziej urokliwe punkty, do których należą w szczególności:

Twierdza Kłodzko z przepiękną panoramą i licznymi atrakcjami na trasie. Fortecę można zwiedzić wyłącznie z przewodnikiem w grupach około 10-15 osobowych, które wyruszają co około 30 minut, co ma jednak swoje plusy z racji ogromnej ilości pozyskanych informacji.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Most św. Jana, nazywany także mostem Wita Stwosza, który stanowi miniaturę praskiego Mostu Karola – wraz ze swoimi 6 potężnymi rzeźbami, zapiera dech – to moje ulubione miejsce.
→ Twierdza to nie tylko piękna panorama miasta i okolic, ale także cały ciąg podziemnych korytarzy, tworzący trasę, która częściowo została udostępniona dla zwiedzających. Otwarty odcinek opiewa na zaledwie kilkaset metrów, ale zdecydowanie jest to punkt, który warto zobaczyć – znajdziecie w nim scenki ukazujące historię miasta i życie dawnych mieszkańców.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Muzeum Ziemi Kłodzkiej – punkt dla pasjonatów historii.
Minieuroland – najnowsza atrakcja stanowiąca park z miniaturami znanych budowli Europy, a także tych, które znajdziemy tylko na Dolnym Śląsku.
→ … dla mnie jednak, Kłodzko to przede wszystkim rynek z pięknymi, starymi kamieniczkami, obfitującymi w całą paletę barw, jak i liczne, zabytkowe kościoły – to właśnie te elementy tworzą klimat tego miejsca.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

.jak dojechać do Kłodzka?

W zależności od regionu, w którym mieszkacie, możecie dojechać pociągiem, autobusem bądź oczywiście samochodem. Wybierając pociąg, wysiądźcie na stacji Kłodzko Miasto, a nie Kłodzko Główne – znajdziecie się znacznie bliżej centrum, co nie jest bez znaczenia (niektóre tereny są za słabo przystosowane do komfortowych wędrówek). Kłodzko obfituje w liczne połączenia PKS jak i prywatnych przewoźników, osobiście na trasie do Wrocławia, zazwyczaj wybieram firmę Beskid – koszt biletu studenckiego wynosi 12 zł, a przejazd trwa około 1h 40 minut – prywatny transport bardzo często zatrzymuje się 5 minut od Głównego Dworca PKS w Kłodzku, dokładniej przy ul. Łużyckiej, z kolei we Wrocławiu jest to pl. Dawida obok PKP/PKS.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

.polecane miejsca

Mamy z M. pewną tradycję – gdy nastaje zima, często wybieramy się do Zieleńca lub na Czarną Górę, w poszukiwaniu śnieżnych wrażeń z udziałem desek snowboardowych, będąc jednak przejazdem lub na weekend w Kłodzku, zwykle zahaczamy też o Karczmę Stary Młyn – podają tam najlepsze placki po węgiersku, jakie miałam przyjemność kiedykolwiek zjeść :)

Latem warto skorzystać z atrakcji, jaką stanowi mini rejs gondolą, by choć na chwilę przenieść się do małej Wenecji, a także skorzystać z kina na powietrzu na Wyspie Piasek. Od czasu do czasu miasto organizuje historyczne eventy, ostatni, w którym uczestniczyliśmy, dotyczył rekonstrukcji bitwy o Twierdzę, o której pisałam Wam w ubiegłym roku. Na swoją uwagę zasługuje także świetny punkt widokowy na Kukułce, który jest jednocześnie zajazdem. Zarówno za dnia jak i nocą, widok na całe Kłodzko zapiera dech w piersiach. Pamiętam, że gdy byliśmy tam po raz pierwszy, byłam tak zapatrzona w krajobraz, że niechybnie pochłonęłam niemalże całe 1,4L pudełko lodów Manhattan (tak à propos bezmyślnego jedzenia – nie warto, nawet nie pamiętam ich smaku!).

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Ostatnimi punktami, które chciałabym Wam polecić, są dwie kultowe, kłodzkie lodziarnie – na próżno Wam szukać tak dobrych lodów gdziekolwiek indziej w Polsce – daję słowo, a wiem, co mówię, bo zazwyczaj próbuję tych zimnych łakoci, dokądkolwiek się nie wybiorę, ot takie moje małe uzależnienie. Tutti Frutti, lody włoskie przy ul. Grottgera oraz Maślanka przy ul. Wojska Polskiego 6. W pierwszym miejscu dostaniecie cudo, przy którym najpewniej przekonacie się o własnych limitach tolerancji na cukier, gdyż porcja podawana w cukrowym wafelku jest nie dość że ogromna, to jeszcze wzbogacona o owoce, bitą śmietanę, ciasteczko, polewę, posypkę i zabijcie mnie, ale nie pamiętam co jeszcze. Czy wspomniałam, że cena tego dobrodziejstwa wynosi tylko 5 złotych? Natomiast w drugim punkcie skosztujecie lodów o smaku… marmurkowym (to połączenie wanilii ze stróżkami płynnego karmelu w środku – smak nie do opisania!).

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Aby zwiedzić Kłodzko, wystarczy Wam w zasadzie jeden dzień i będąc szczerą – bez planów na pozostałe okolice Kotliny, nie ma większego sensu, poza odpoczynkiem, byście rezerwowali sobie tutaj dłuższy pobyt – to bardzo niewielki obszar. Mój partner pochodzi z Kłodzka, zatrzymujemy się więc zawsze w jego domu rodzinnym, który to właśnie tak kojąco na mnie działa, o czym napomknęłam gdzieś na początku. Gdyby nie to połączenie i moje potrzeby wyłączenia się od czasu do czasu, to najpewniej nie wracałabym tu tak często, bo miasto choć piękne, szybko przestaje wystarczać.

A czy Wy mieliście kiedykolwiek okazję, by zwiedzić te okolice? Jak wrażenia? :)

O Autorce

Nazywam się Adrianna i na co dzień znajdziesz mnie na Instagramie, gdzie inspiruję magią codziennych momentów, otulonych aromatem herbaty. Zdjęcia to moja pasja, ale od czasu do czasu lubię też napisać coś dłuższego, a wtedy przychodzę tutaj. Uwielbiam podróże, snowboardowe szusy, chodzenie po górach i swój czerwony motocykl. Jeśli więc szukasz nietuzinkowych miejsc, ładnych zdjęć, ale też wiedzy o fotografii, edycji zdjęć i Instagramie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - to tu :)

23 komentarze

  • Kudowa
    8 października, 2018 at 13:19

    Super wpis – uwielbiamy Kłodzko i wstępujemy za każdym razem jak mamy po drodze. Warto tez wybrać się do pobliskiej Polanicy i Kudowy, do Wambierzyc, Kaplicy czaszek…

    Odpowiedz
  • AnuŚka Bąbik-Daniło
    15 października, 2015 at 23:46

    Prawie pociekła mi ślinka na myśl o tych wszystkich pysznych lodach. Chętnie wybrałabym się też na trasę podziemną, jakoś mnie ciągnie do takiego „niskiego” zwiedzania. Poza tym piękne widoki!

    Odpowiedz
  • small City life
    15 października, 2015 at 10:39

    Świetny przewodnik. Tematyka bardzo mi bliska. Nie chciałabyś wziąć udziału w moim cyklu na blogu z serii Small City Love? Będzie mi miło jeśli odpowiesz na kilka pytań. Załączam przykład jednego posta z tej serii: http://smallcitylife.pl/small-city-love-subiektywny-przewodnik-po-miastach-olsztyn-oczami-doroty-zalepy-z-bloga-kameralna-com-pl/ ;)

    Odpowiedz
    • Adrianna Zielińska
      16 października, 2015 at 03:34

      W zasadzie to z największą przyjemnością, gdy już tylko wrócę na stałe do Wrocławia, co nastąpi za około 2-3 tygodnie :) Swoją drogą obserwuję tę serię odkąd Dagmara pisała na temat Barcelony i naprawdę bardzo podoba mi się perspektywa ze strony mieszkańca, ileż ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :)

      Odpowiedz
      • small City life
        16 października, 2015 at 12:47

        W takim razie za jakieś 3 tygodnie możesz spodziewać się pytań na swoim mailu ;) Pozdrawiam!

        Odpowiedz
  • Justyna Rolka
    12 października, 2015 at 22:46

    Pisałam to wielokrotnie, ale chętnie kupiłabym Twój przewodnik po świecie;)

    Odpowiedz
    • Adrianna Zielińska
      13 października, 2015 at 14:33

      Bardzo bym chciała móc kiedyś taki stworzyć, chociażby w formie ebooka, problem w tym, że potrzebuję do tego… kawał świata ;)

      Odpowiedz
  • Viola
    12 października, 2015 at 21:00

    Uwielbiam tego typu przewodniki!

    Pokazują coś nie oklepanego. Nie wielkie miasta, które w zasadzie lepiej czy gorzej zna każdy.

    Piękne miejsca! Post zapisany- na pewno skorzystam!

    Pozdrawiam ;)

    http://czarny-czerwony-zolty.blogspot.com/

    Odpowiedz
  • simply lifetime
    12 października, 2015 at 18:13

    Byłam kiedyś w Kotlinie Kłodzkiej i wspominam to miejsce jako jedno z najpiękniejszych w Polsce. Mam nadzieję jeszcze tam wrócić… :)

    Odpowiedz
  • Świnka
    12 października, 2015 at 15:48

    Nie wiem jak u Was ale u nas dzisiaj śnieg więc o polskiej złotej jesieni nie mam mowy chociaż kto wie… może stopnieje ten śnieg! :) Fajne miejsce! Strasznie mnie to inspiruje, że tak zwiedzasz! <3

    Odpowiedz
    • Adrianna Zielińska
      13 października, 2015 at 14:34

      Śnieg w Polsce w październiku, to dla mnie taka sama anomalia jak śnieg w maju, z jakieś 4 czy 5 lat temu ;)

      Odpowiedz
  • Dagmara Piekutowska
    12 października, 2015 at 13:59

    Bardzo zazdroszczę tego, że masz takie miejsce. Te krajobrazy wyglądają niesamowicie. Od dawna nie towarzyszyło mi uczucie, które właśnie się we mnie pojawiło- mam po prostu ochotę odwiedzić to miejsce już teraz. Zdecydowanie Kłodzko znalazło się na mojej liście 'must see’ i to nie tylko za sprawą tych kuszących lodów!

    Odpowiedz
    • Adrianna Zielińska
      13 października, 2015 at 14:34

      Lody niestety tylko w sezonie letnim, ale za to te wszystkie piękne krajobrazy przez cały rok :)

      Odpowiedz
  • Paulina
    12 października, 2015 at 08:26

    Widoki nieziemskie! Idealny klimat dla mnie <3

    Odpowiedz
  • www.simplife.pl
    11 października, 2015 at 22:46

    pojadę, choćby dla tych lodów :)

    Odpowiedz
  • Aromadisiac
    11 października, 2015 at 22:32

    Wsiadam w pociąg i jadę zjeśc te lody! Wyglądają przepysznie, a jak dopiero muszą smakować!

    Polska ma wiele takich pięknych, a mniejszych, urokliwych miejsc do zobaczenia. Szkoda, że często się o nich zapomina, wciąż wspominając tylko Warszawę, Krakó i Wrocław jako top3 naszego kraju.

    Odpowiedz
    • Adrianna Zielińska
      12 października, 2015 at 07:24

      Mi cały czas marzy się Kazimierz Dolny :) Szkoda tylko, że pół świata trzeba przejechać, by się tam dostać ;)

      Odpowiedz
  • madusia
    11 października, 2015 at 22:25

    przepiękne zdjęcia, szczególnie te jesienne robią wrażenie, tak jak napisałaś. :) ja w Kłodzku byłam w liceum na wycieczce, bodajże wiosną, o ile dobrze pamiętam. :) i podobało mi się szalenie, bo ogólnie mam od dziecka ogromną słabość do tamtych okolic, odkąd z rodzicami dwa tygodnie spędziliśmy w Dusznikach i zjeździliśmy całą okolicę wzdłuż i wszerz. :)
    pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
    • Adrianna Zielińska
      12 października, 2015 at 07:23

      To z pewnością przypadłaby Ci do gustu także i Polanica :)

      Odpowiedz
      • madusia
        12 października, 2015 at 12:30

        przyznam szczerze, że akurat Polanica najmniej mi się podobała, zdecydowanie pozytywniej wspominam Kłodzko, mimo iż byliśmy tam niedawno po powodzi w 1997 roku. :)

        Odpowiedz
        • Adrianna Zielińska
          13 października, 2015 at 18:08

          A to przyznam, że tu mnie zaskoczyłaś, ale oczywiście rozumiem, zwłaszcza, że Kłodzko naprawdę ujmuje :) Ja niestety nie pamiętam już Polanicy z lat dzieciństwa, pierwszy obraz powrócił dopiero w ubiegłym roku, gdy wybraliśmy się tam na przełomie wiosny i lata – zachwyciła mnie, zwłaszcza, że trafiliśmy na plenerowy, miejscowy piknik, do którego przygrywała orkiestra smyczkowa – istna idylla :) Wszędzie soczysta zieleń, pełno kwiatów i te urocze deptaki z fontannami, ławeczkami, z gigantyczną szachownicą jako wisienką na torcie :)

Zostaw komentarz