Menu
Francja / Podróże

All the city lights

There’s so much beauty when your eyes lay lost in all the city lights.*

Nieważne ile razy tam byłam i bez znaczenia jak wiele razy jeszcze tam będę, wiem, że ilekroć pomyślę o Paryżu nocą, zawsze znajdę się pod Wieżą Eiffla, ogrzewając dłonie gorącym kubkiem z grzanym winem i paląc papierosa w zimowy wieczór. Są takie momenty, które zapadają nam głęboko w pamięci i oprócz nich, wbrew pozorom niewiele więcej pamiętamy z danego miejsca. Ale z reguły to właśnie one nam całkowicie wystarczą.

*Motionless In White – City Lights

Wciąż uwielbiam to miasto, przywodzi mi na myśl kilka tych naprawdę dobrych wspomnień. Niesamowitą przyjemność sprawia mi spacer tamtejszymi ulicami, wypity wieczorem kieliszek wina i świeżo zaparzona kawa o poranku w pobliskiej kawiarni. Oczywiście, że męczą mnie tłumy, których tam nie brakuje, jednak zima ma to do siebie, że turystów jest zdecydowanie mniej i o wiele łatwiej jest się zgubić w wąskich uliczkach miasta, a już zwłaszcza na Montmartre. Aczkolwiek trzeba przyznać, że Paryż na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmienił, zamachy odcisnęły swoje piętno. Smutno się patrzy na wojskowe patrole stojące niemalże na każdym rogu przy popularniejszych atrakcjach, czy na fakt, że przeszukują Cię i skanują na każdym wejściu do nich, jednak z drugiej strony – trudno się temu dziwić.

(kliknij w obrazek aby wyostrzyć i powiększyć zdjęcie)

.dlaczego nie możesz opublikować nocnych zdjęć Wieży Eiffla?

Gdy przygotowywałam zdjęcia do tego wpisu, chciałam przede wszystkim podzielić się z Wami pięknem świateł, które nocą dosłownie zapierają dech. Mogłabym godzinami wpatrywać się w linię horyzontu i jestem pewna, że długo nie miałabym dość. Jednak oprócz widoku z Wieży Eiffla, sama jej konstrukcja, a przede wszystkim iluminacja świetlna, są warte kilku słów uznania i nie mniejszej liczby zdjęć, ale jak się okazało… nie mogę Wam ich pokazać. Ta informacja może się Wam przydać, jeżeli kiedykolwiek postanowicie udostępnić zdjęcie Wieży Eiffla nocą. Całe oświetlenie zabytku jest dziełem Pierre Bideau, a w związku z tym, że autor żyje po dziś dzień, iluminacja objęta jest prawem autorskim. Zgodnie z ustanowionym prawem, nie możemy udostępnić w sieci zdjęcia przedstawiającego taki obiekt bez wcześniej uzyskanej zgody, w tym wypadku Société d’Exploitation de la tour Eiffel (S.E.T.E). Wciąż możecie fotografować Wieżę nocą, jednak wyłącznie na użytek prywatny. Z kolei za dnia macie pełną swobodę, jako że projekt konstrukcji powstał w biurze Gustave’a Eiffela w 1884 i z racji upływu czasu, nie jest dłużej chroniony prawem autorskim (autorskie prawa majątkowe obowiązują przez 70 lat od śmierci ostatniego autora / spadkobiercy).

Belgowie i Francuzi wykorzystali klauzulę zawartą w dyrektywie UE o prawie autorskim w społeczeństwie cyfrowym z 2001 roku. Pozwala ona na wprowadzenie zakazu publikowania zdjęć bez zgody właściciela praw autorskich obiektu. (źródło: tvn24.pl)

.ile kosztuje wjazd na Wieżę Eiffla?

Bilet normalny w sezonie zimowym 2017 kosztował 17€, cena ta obowiązywała zarówno w nocy, jak i w dzień i dotyczyła wjazdu na górę windą oraz powrotu w taki sam sposób. W ramach tego biletu można oczywiście wysiadać na poziomie 1 oraz 2, a dopiero na końcu wjechać na 3 poziom, tj. na szczyt. Bilet normalny z wejściem po schodach do 2 poziomu i opcją wjazdu windą z poziomu 2 na poziom 3, kosztował już tylko 11€, jednak można z niego skorzystać wyłącznie z dzień. W porze nocnej nie ma możliwości wejścia po schodach, dlatego pozostaje bilet w cenie 17€. Zawsze aktualne informacje, a także bilety online, znajdziecie na oficjalnej stronie toureiffel.paris. Jeżeli zdecydujecie się na schody, pamiętajcie, że macie ich do pokonania aż 704 (115 metrów). Wieczorową porą przygotujcie się także na minimum godzinne stanie w kolejce (a to tylko w sezonie zimowym około godziny 19.00 – 20.00). Ale szczerze? Warto.

O Autorce

Nazywam się Adrianna i na co dzień znajdziesz mnie na Instagramie, gdzie inspiruję magią codziennych momentów, otulonych aromatem herbaty. Zdjęcia to moja pasja, ale od czasu do czasu lubię też napisać coś dłuższego, a wtedy przychodzę tutaj. Uwielbiam podróże, snowboardowe szusy, chodzenie po górach i swój czerwony motocykl. Jeśli więc szukasz nietuzinkowych miejsc, ładnych zdjęć, ale też wiedzy o fotografii, edycji zdjęć i Instagramie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - to tu :)

9 komentarzy

 • Magda Kaczanowicz
  24 lipca, 2017 at 17:23

  Właśnie jadę za 2 tygodnie do Paryża i bardzo się cieszę, że tu trafiłam – dzięki za informację o Wieży Eiffla:)

  Odpowiedz
 • Jola Piasta
  17 marca, 2017 at 11:12

  Cóż za zdjęcia Kochana! Można się rozmarzyć. Oczywiście o prawach autorskich nie miałam pojęcia, dzięki za informację. Ale wracając do zdjęć, naprawdę zapierają dech w piersiach! A że jeszcze użyłaś do tego tylko apartu w telefonie – ukłony.

  Odpowiedz
 • Socjopatka.pl
  14 marca, 2017 at 08:50

  Cudowne zdjęcia. <3 Niestety nie miałam jeszcze okazji być we Francji, ale wiem, że muszę nadrobić to jak najszybciej. :)

  Odpowiedz
 • Ania Kalemba
  13 marca, 2017 at 14:57

  Przecudownie! A ja w Paryżu jeszcze nigdy nie byłam! :) Kolejne marzenie!

  Odpowiedz
 • Marta
  13 marca, 2017 at 14:53

  Cudowny Paryż! Wciąż jest na liście moich marzeń i chociaz w tym roku plan moich podróży jest juz wypełniony maksymalnie to kto wie, może uda się jeszcze wcisnąć jakiś weekens we Francji:)
  P.S. Zaskoczyłas mnie tą informacją o zdjęciach wieży Eiffla ale dobrze wiedzieć:)
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Corina Nika
  13 marca, 2017 at 09:04

  Such a beautiful and breathtaking view!

  Odpowiedz
 • Madame Malonka
  12 marca, 2017 at 22:53

  Piękne zdjęcia wyszły nocą, nie mogę oderwać oczu! Aparatem? Nie wyobrażam sobie statywu na wieży, ale to może że względu na to, że zawsze był tłum na szczycie :-) Nie wiedziałam też o tym, że nie można dodać zdjęć przy iluminacji, ale mówisz o tym, kiedy po prostu się świeci, czy kiedy miga? Bo mi z kolei ta migocząca strasznie się nie podoba :-)

  Odpowiedz
  • Adrianna Zielińska
   12 marca, 2017 at 23:04

   Wszystkie zrobione telefonem :) Akurat wieczorem aż takich tłumów na górze nie ma, ale raczej ze statywem byłoby mało poręcznie, tak czy inaczej. Aczkolwiek zdjęcia, jakie mogłyby wyjść pełną klatką, to poezja już na samą myśl.
   Co do iluminacji – w rozumieniu całego podświetlenia, nie tylko tego dynamicznego :)

   Odpowiedz
 • Nathallae | nathallae.pl
  12 marca, 2017 at 22:42

  Śliczne nocne zdjęcia! jak zrobi się tylko temperatura bardziej przyjazna to chętnie sama pojadę zobaczyć nocny widok :)

  Odpowiedz

Zostaw komentarz