Bergamo w jeden dzień, czyli co zobaczyć i gdzie zrobić piękne zdjęcia

bergamo w jeden dzien

Bergamo w jeden dzień to bardzo sztampowy tytuł, ale prawda jest taka, że w całości oddaje on naszą rzeczywistość sprzed kilku dni. Tym razem, na zaproszenie restauracji Italiana, o której opowiem Wam więcej w kolejnych tekstach, zwiedziliśmy cudowne okolice jeziora Como. Zanim jednak do tego doszło, udało nam się zahaczyć o miasto, o którym słyszy się wiele dobrego. Ale czy naprawdę jest warte zachodu? Chodźcie, zabiorę Was na krótki spacer po Bergamo.

.bergamo w jeden dzień

Było po 9:00, gdy dotarliśmy na miejsce, uliczki wciąż puste, otwarte jedynie piekarnie i pierwsze sklepy. Złapaliśmy szybkie śniadanie, makaroniki, ciasteczka i słodkie bułki, bo przecież nie wypada wzgardzić, gdy serwują je z doskonałym włoskim espresso, i od razu ruszyliśmy dalej.

Miasto składa się z dwóch części: sięgającej IV wieku p.n.e. Città Alta (Górne Miasto, obfitujące w architekturę zapierającą dech w piersiach oraz w wiele przepięknych zabytków), a także Citta Bassa (Dolne Miasto, nowoczesne, wypełnione butikami i ruchliwymi ulicami, aczkolwiek i tam nie zabraknie historycznych akcentów). Przyznam szczerze, że chcąc jak najszybciej przepaść w wąskich, klimatycznych uliczkach Bergamo, całkowicie pominęliśmy nowszą część.

Uliczki Bergamo
Uliczki Bergamo
Uliczki Bergamo
Bergamo w jeden dzien
Fot. Eliza (@elajza)
Uliczki Bergamo
Bergamo w jeden dzien
Fot. Eliza (@elajza)
Bergamo w jeden dzien
Piazza Vecchia
Bergamo w jeden dzien
Uliczki w Bergamo
Bergamo w jeden dzien
Uliczki Bergamo
Bergamo w jeden dzien
Słodkie łakocie od Pasticceria Cavour
Lunch w DaMimmo
Lunch w DaMimmo

.tętno miasta

Po to właśnie tam pojechaliśmy – aby w każdym zaułku, bramie, czy uliczce, poczuć puls miasta. Chcieliśmy odwiedzić miejscowe kawiarenki, poczuć poranne promienie słońca na twarzy, sącząc pod błękitnym niebem espresso, a także poznać mieszkańców Bergamo. I faktycznie, architektura nas urzekła, bo historia miasta została zapisana w każdym kamieniu. Ludzie byli życzliwi i uśmiechnięci, lody słodkie i szybko roztapiające się, a turyści nawet nie doskwierali tak bardzo, spodziewaliśmy się prawdziwych pielgrzymek, podczas gdy zderzyliśmy się z liczbami niewiele wykraczającymi poza te, które wielu z nas widzi na co dzień na ulicach swojego miasta.

Trudno jednak zdefiniować panujący tam klimat. Bergamo zachwyca nie tylko pięknem architektury, historią, willami, brukowanymi uliczkami, bujną roślinnością, czy urokliwymi kawiarenkami i doskonałym jedzeniem. To miasto raczy nas swoim powolnym trybem życia, takim, który przewiduje celebrowanie chwil, zachwyca nas swoją włoskością i ponad wszystko urzeka ludźmi.

.check-lista do bergamo

Mając okazję do odwiedzenia Bergamo, nie zastanawiajcie się, nawet jeżeli będziecie tylko przejazdem, my też byliśmy. Poniżej krótka lista najważniejszych miejsc i zabytków, którą bez problemu zrealizujecie w zaledwie kilka godzin.

  • Kaplica Colleoni (Cappella Colleoni)
  • Piazza Vecchia (główny plac w Bergamo, w starej części miasta)
  • Wieża miejska Torre Civica (tuż przy placu)
  • Katedra (Duomo di Bergamo)
  • Bazylika Matki Bożej Większej (Bazylika di Santa Maria Maggiore)
  • Ruiny zamku Castello di San Vigilio (Castello di San Vigilio). Na szczycie będzie czekała na Was zachwycająca panorama miasta z Alpami w tle, a najprościej dostaniecie się tam słynną kolejką :) Znajdziecie ją bez trudu!

A na coś słodkiego koniecznie wpadnijcie do Pasticceria Cavour, z kolei w porze lunchowej nie zapomnijcie o rezerwacji w DaMimmo.

Ach, i pamiętajcie o wygodnych butach:

Dlaczego szpilki w Bergamo to kiepski pomysł?

Bergamo w jeden dzien

Piazza Vecchia
Piazza Vecchia
Piazza Vecchia
Kaplica Colleoni
Kaplica Colleoni
Wejście do Katedry w Bergamo

Dlatego tak, to miejsce jest warte zachodu. Jeśli więc kiedykolwiek będziecie mieli okazję – doświadczcie go. Zatrzymajcie się i wsłuchajcie w puls miasta.

A może odwiedziliście już kiedyś Bergamo? Jestem ciekawa, czy Wasz odbiór był tak samo pozytywny. Co spodobało Wam się najbardziej?

Relację z wyjazdu (do Bułgarii) o podobnej koncepcji znajdziecie tutaj.

 

Total
4
Shares
Komentarze: 3
  1. Moja pierwsza zagraniczna podróż była właśnie do Bergamo. Uwielbiam to miasto i pewnie jak się domyślasz – mam do niego ogromny sentyment. ♡ Jeśli jestes ciekawa moich wrażen z wyjazdu do Bergamo (i Mediolanu) to na blogu stworzylam dość obszerną relację z tej podróży. ♡

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować