Menu
Lifestyle

Jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie?

Maj to miesiąc, który dla wielu z nas nieodłącznie kojarzy się z lilakiem, nazywanym potocznie bzem. W tym okresie powietrze wypełnia się jego słodkim, przyjemnym zapachem, który aż chciałoby się zabutelkować na cały rok! Te pachnące kwiaty, w najpiękniejszych odcieniach karminu, fioletu, różu i bieli, nie tylko zdobią ogrody, ale stają się również barwnym dodatkiem do naszych wnętrz, dodając przestrzeni przytulności i trochę tej wiosennej magii. Dlatego w tym wpisie podzielę się z Wami kilkoma prostymi sposobami, jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie, by cieszyć się jego pięknem nieco dłużej.

Jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie?

1. Ścinaj lilaki o odpowiedniej porze – dlaczego rano lub wieczorem?

Wczesny poranek lub późny wieczór to idealne momenty na ścinanie lilaków. O tej porze dnia, transpiracja jest minimalna – kwiaty są najbardziej nawodnione i lepiej zachowują wodę w swoich łodygach, co jest kluczowe dla utrzymania ich świeżości.  Ponadto, mniejsze nasłonecznienie i niższe temperatury minimalizują stres dla roślin podczas ścięcia.

2. Używaj ostrego noża lub sekatora

Aby lilaki cieszyły oko jak najdłużej po umieszczeniu w wazonie, ważne, aby podcinać je w odpowiedni sposób. Używając ostrego noża lub sekatora, zrób skośne cięcie na końcu każdej łodygi. Skośne cięcie zwiększa powierzchnię chłonną, co znacząco ułatwia absorpcję wody. Dzięki temu, lilaki będą mogły lepiej i efektywniej pobierać wodę, co przyczynia się do ich dłuższej świeżości i żywotności.

Dlaczego warto wybrać skośne cięcie zamiast miażdżenia lub rozszczepiania na cztery?

Chociaż rozszczepienie łodygi na cztery części brzmi jak sprytny sposób na to, aby kwiaty piły więcej wody, to jednak może to niespodziewanie skrócić ich czas w wazonie. To dobry sposób dla grubych, zdrewniałych łodyg, które trudno wchłaniają wodę, jednak w przypadku delikatniejszych kwiatów, takich jak lilaki, zaleca się stosowanie pojedynczego cięcia. Skośne cięcie jest prostszą i delikatniejszą metodą, która również świetnie pomaga kwiatom w absorpcji wody, ale bez dodatkowego ryzyka rozwoju tych niechcianych bakterii, które mogą przyśpieszyć więdnięcie.

Jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie?

3. Usuń dolne liście przed wstawieniem do wazonu

Kiedy już przygotujesz lilaki do wstawienia do wazonu, zwróć uwagę na dolne liście. Usuń te, które mogłyby zanurzyć się w wodzie. Dlaczego to ważne? Liście w wodzie stają się miejscem idealnym dla bakterii, które niestety mogą przyspieszyć proces więdnięcia kwiatów. Dzięki usunięciu dolnych liści, woda w wazonie pozostanie czystsza.

4. Zmieniaj wodę codziennie

Kluczem do długotrwałej świeżości lilaków w wazonie jest codzienna zmiana wody. Świeża, czysta woda nie tylko zapobiega rozwojowi bakterii, które mogą skracać życie kwiatów, ale także pomaga utrzymać łodygi lilaków odpowiednio nawodnione. Pamiętaj również, aby regularnie, najlepiej razem ze zmianą wody, myć wazon. Czysty wazon to mniej bakterii i dłuższa świeżość kwiatów.

5. Regularnie podcinaj łodygi

Regularnie przycinaj końce łodyg o około 1 cm, używając ostrego noża lub sekatora. Ja to robię co 2 dzień, bo to zachęca łodygi do lepszego wchłaniania wody i pomaga zapobiegać zatykaniu się naczyń przewodzących wodę.

6. Unikaj stawiania wazonu w mocno nasłonecznionym miejscu

Unikaj stawiania wazonu z lilakami w bezpośrednim słońcu, przy źródłach ciepła, czy w przeciągu. Te warunki mogą przyspieszać więdnięcie kwiatów. Jeśli masz taką możliwość, przenoś wazon z lilakami na noc do chłodniejszego pomieszczenia. Niższe temperatury mogą pomóc spowolnić procesy biologiczne w kwiatach, przedłużając ich świeżość.

Jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie

Jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie, gdy zaczyna więdnąć?

Jeśli jednak zauważysz, że Twój bukiet bardzo szybko traci świeżość i objętość, a także wygląda na zmęczony, mam dla Ciebie 2 sposoby, które powinny go uratować. Zacznij od podcięcia łodyg (zgodnie z opisem powyżej) oraz wymiany wody, do której dodaj:

  • Ocet i cukier. Sprawdza się u mnie najlepiej i regeneruje kwiaty w kilka godzin, przywracając im pierwotny wygląd. Dodaj do wody łyżeczkę cukru oraz łyżeczkę octu. Cukier dostarcza kwiatom energii oraz pozwala utrzymać turgor (czyli napięcie wewnętrzne komórek, które sprawia, że kwiaty są jędrne i pełne życia). Natomiast ocet działa antybakteryjnie, co zapobiega rozwojowi bakterii w wodzie.
  • Chłodne środowisko. Umieść wazon z lilakami w chłodniejszym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, przeciągów i źródeł ciepła.

Drugim sposobem jest chłodna kąpiel dla kwiatów. To podejście jest szczególnie przydatne, gdy lilaki zaczynają więdnąć lub gdy zostały ścięte w środku dnia, w mocnym słońcu. Zimna woda może szybko odmłodzić kwiaty, przywracając im świeżość i witalność. Wystarczy, że wypełnisz duży pojemnik lub wannę zimną wodą (możesz dodać kostki lodu, aby utrzymać niską temperaturę), a następnie delikatnie zanurzysz całe lilaki — łodygi, liście i kwiaty. Możesz je tak zostawić na około 15-30 minut. Zimna woda pomoże zamknąć naczynia przewodzące wodę w łodygach i liściach, zmniejszając ryzyko wnikania powietrza, które mogłoby zablokować przepływ wody do kwiatów.

Po zanurzeniu lilaków w zimnej wodzie, delikatnie je wyjmij i osusz łodygi. Przytnij ponownie końce pod ostrym kątem, aby zapewnić maksymalne wchłanianie wody. Umieść kwiaty w czystym wazonie ze świeżą, chłodną wodą. Możesz dodać konserwant florystyczny lub domową mieszankę (np. cukier i ocet), aby pomóc kwiatom dłużej zachować świeżość.

Jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie

Jak długo lilaki wytrzymują w wazonie?

Czas, przez który lilaki będą cieszyć nasze oczy, w dużej mierze zależy od naszej troski i uwagi. Z właściwą opieką, odpowiednim cięciem łodyg i codzienną zmianą wody, bzy mogą pięknie zdobić nasze wnętrze nawet przez tydzień, a czasem i dłużej! U mnie to zwykle od 7 do 10 dni, przy skrupulatnej pielęgnacji, do której staram się przykładać. To drobne gesty sprawiają, że całe wnętrze wypełnia się wiosennym zapachem lilaków, który jest jedyny w swoim rodzaju i nieuchwytny w żadnej innej porze roku.

Mam nadzieję, że te porady pomogą Wam cieszyć się pięknem kwiatów jeszcze dłużej, wnosząc odrobinę tej wiosennej magii i świeżości do każdego zakątka domu.

______

Wszystkie zdjęcia były edytowane moimi presetami do Lightrooma z zestawu Hello Spring.

O Autorce

Nazywam się Adrianna i na co dzień znajdziesz mnie na Instagramie, gdzie inspiruję magią codziennych momentów, otulonych aromatem herbaty. Zdjęcia to moja pasja, ale od czasu do czasu lubię też napisać coś dłuższego, a wtedy przychodzę tutaj. Uwielbiam podróże, snowboardowe szusy, chodzenie po górach i swój czerwony motocykl. Jeśli więc szukasz nietuzinkowych miejsc, ładnych zdjęć, ale też wiedzy o fotografii, edycji zdjęć i Instagramie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - to tu :)

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz