Menu
Hiszpania / Podróże

Pocztówka z Logroño

Podróżując przez La Rioję, sielską krainę znajdującą się w północnej części Hiszpanii, nie sposób pominąć jej stolicy: Logroño. Położona w dolinie rzeki Ebro, stanowi doskonałą bazą wypadową dla entuzjastów hiszpańskich winnic, z czego słynie cała okolica. Zanim jednak porwie Was urok regionu, poświęćcie chwilę na odwiedzenie miasta, które już samo w sobie jest bardzo przyjemnym punktem na mapie Hiszpanii.

.bez przewodnika

Historia Logroño sięga czasów średniowiecza. Dawniej pełniło ważny punkt dla pielgrzymów na szlaku św. Jakuba, a dziś stanowi stolicę jednego z najbardziej znanych regionów winiarskich na świecie. Miasto, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, oprócz doskonałego wina, pysznego jedzenia i urokliwej starówki, ma do zaoferowania również kilka ważnych zabytków, które wciąż pamiętają dawne czasy świetności. Począwszy od mostu Puente de Piedra, którego pierwotna konstrukcja została zburzona, a obecna zawiera jedynie jego pozostałości, przez charakterystyczne dla regionu kościoły, aż po przepiękną katedrę.

Całą resztę zobaczycie w Museo de La Rioja, które jest właściwym miejscem, jeśli chcecie poznać dzieje prowincji i samego miasta. Co jednak tworzy niezapomniany klimat Logroño, to wąskie, malownicze uliczki historycznego centrum, przywodzące na myśl sceny z romantycznych filmów i skupiające w sobie nocne życie mieszkańców.

.co warto zobaczyć w Logroño?

 • Museo de La Rioja – historia regionu i jego stolicy, od czasów prehistorycznych, aż po współczesne.
 • Puente de Piedra – most łączący dwie części miasta przedzielone rzeką Ebro. Spacer warto zaplanować wieczorową porą, most jest wtedy przepięknie oświetlony. Niestety pierwotna konstrukcja zawaliła się w 1871 roku, a ta, którą podziwiamy dziś, pochodzi z roku 1884.
 • Iglesia de Santa María de Palacio – ten kościół charakteryzuje gotycka iglica, czyniąc go jednocześnie najbardziej znanym w mieście. Budynek sakralny znajdziecie w samym sercu Logroño.
 • Iglesia de San Bartolomé – najstarszy i moim zdaniem także najpiękniejszy kościół w mieście, a przez wielu uważany za najpiękniejszy w całym regionie. Gotycki Kościół św. Bartłomieja z rzeźbionym portalem z przełomu XIV i XV wieku, zachwyca architektonicznym kunsztem i dbałością o detale.
 • Concatedral de Santa María de la Redonda – to katedra o dwóch przepięknych, barokowych wieżach, stanowiąca jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w mieście.
 • Parque del Espolón – miejsce spotkań, w którym znajdziecie trochę zieleni i nieco odpoczniecie. Jeden z najważniejszych placów w mieście i centrum wielu wydarzeń kulturowych.
 • Arco del Revellín – zabytkowa brama miejska.
 • Parlamento de La Rioja – a w zasadzie jego przepiękny portal, który warto zobaczyć chociażby przelotem, co akurat trudne nie będzie, bo znajduje się wśród malowniczych ulic starówki.

Przewodnik po Logroño

Pocztówka z Logroño

Centrum miasta, Logroño

.w czym tkwi urok Logroño?

Na wielu pocztówkach i pamiątkach z Logroño znajdziecie napis: Calle del Laurel. O co chodzi? Oczywiście o jedną z najbardziej kojarzących się z tym miastem ulic. Calle del Laurel to prawdziwy raj dla miłośników tapas, nocnego życia i rzecz jasna – dobrego wina. Można odnieść wrażenie, że po 18:00, całe życie mieszkańców przenosi się na tę jedną ulicę, która tętni energią, muzyką, śmiechem i długimi rozmowami, aż do późnych godzin. Calle del Laurel znajduje się w historycznym centrum miasta, w pobliżu Paseo del Espolón i katedry, więc na pewno jej nie przeoczycie.

Zwiedzając stolicę La Rioja warto pamiętać, że jest to niewielkie, 140-tysięczne miasto i po zobaczeniu najważniejszych punktów, wciąż zostanie nam co najmniej pół dnia na cieszenie się z bycia tu i teraz. Logroño to nie Barcelona, w której tydzień to za mało. Tutaj charakterystycznych punktów jest zaledwie kilka, są piękne, ale zwykle nie stanowią głównego celu podróży odwiedzających. La Rioja to region winiarski, więc Logroño stanowi bardzo wygodną bazę wypadową. Natomiast cały urok miasta skupia się na jego architekturze, sielskiej atmosferze i życiu w zwolnionym, zbalansowanym rytmie. Nic więc dziwnego, że od 14:00 do 17:00 trwa siesta :)

Zapewniam Was jednak, że wieczorny nastrój Logroño, jego mili, uśmiechnięci mieszkańcy i doskonała kuchnia, na długo pozostają w pamięci. I chociażby z tego powodu, warto się tu zatrzymać, żeby chłonąć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Dajcie się porwać tym starym, pięknym zaułkom, romantycznym uliczkom i tapas. Cieszcie się hiszpańskim winem oraz otoczeniem pełnym życzliwości. To te momenty, w których czas zatrzymuje się w miejscu.

Centrum miasta, Logroño

Przewodnik po Logroño

Jeżeli byliście kiedyś regionie La Rioja lub w samym Logroño, to z przyjemnością poczytam o Waszych wrażeniach. A jeśli jakichś miejsc Wam w tym materiale zabrakło, to śmiało dawajcie znać, niech posłużą przyszłym odwiedzającym :)

O Autorce

Nazywam się Adrianna i na co dzień znajdziesz mnie na Instagramie, gdzie inspiruję magią codziennych momentów, otulonych aromatem herbaty. Zdjęcia to moja pasja, ale od czasu do czasu lubię też napisać coś dłuższego, a wtedy przychodzę tutaj. Uwielbiam podróże, snowboardowe szusy, chodzenie po górach i swój czerwony motocykl. Jeśli więc szukasz nietuzinkowych miejsc, ładnych zdjęć, ale też wiedzy o fotografii, edycji zdjęć i Instagramie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - to tu :)

7 komentarzy

 • Kasiaa
  10 lipca, 2021 at 11:16

  mogłabym spędzić całe miesiące w otoczeniu takiej architektury <3

  Odpowiedz
 • Thomas
  28 kwietnia, 2020 at 13:03

  Ale piękne zdjęcia! Mam wspaniałe wspomnienia z Hiszpanii i bardzo chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić i ta miejscowość wydaje się idealnym na to miejscem. :-) Jak mi się teraz chce gdzieś wyjechać… a tu trzeba zostać w domu… ciężkie czasy nadeszły, ciężkie..

  Odpowiedz
 • Lidia Kalita
  1 stycznia, 2020 at 21:03

  Prześliczne miasto. Mam nadzieję je kiedyś odwiedzić.

  Odpowiedz
  • Alabasterfox
   24 stycznia, 2020 at 14:59

   Naprawdę cudownie tam odpoczęłam. Za dnia cisza i zwolniony rytm, a wieczorem uliczny gwar, radość i dużo dobrego jedzenia i wina :)

   Odpowiedz
 • Sylwia S.
  20 października, 2019 at 21:36

  w takich miejscach jak to osoby takie jak ja, nieprzepadające zbytnio za winem – zaczynają się w tym winie rozsmakowywać :-) magia!

  Odpowiedz
 • […] Rioja, którego stolicą jest Logroño, rozciąga się wzdłuż rzeki Ebro, dzieląc na 3 podregiony: Alta, Alavesa i Baja. W każdej […]

  Odpowiedz

Zostaw komentarz