Menu
Fotografia

Instagram zapowiada kolejne zmiany

Prace nad e-bookiem szybko posuwają się do przodu, dlatego blog chwilowo działa na zwolnionych obrotach, ale obiecuję, że to stan przejściowy. Wszystko wróci na swoje tory wraz z wydaniem książki, czyli… już pod koniec października :) Tymczasem przychodzę do Was z szybką aktualizacją podsumowującą nadchodzące zmiany na Instagramie, a trochę ich będzie.

.pakiet dodatkowych informacji

Na początku miesiąca pokazywałam Wam na Facebooku komunikat, który pojawił się na moim koncie na Instagramie. Otóż od 27 września Instagram planuje uruchomić pakiet dodatkowych informacji na temat dużych profili. W praktyce oznacza to, że każdy użytkownik uzyska dostęp do historycznych danych na temat dużych kont. Informacje będą zawierać m.in. datę dołączenia, kraj pochodzenia profilu, aktywne reklamy, czy historię zmiany nazwy. Zmiany te mają na celu zwiększenie wiarygodności dużych profili.

.nowe miejsce dla hashtagów

Wygląda na to, że nic nie jest na zawsze i nawet hashtagi, integralna część Instagrama, muszą przejść swoją reformę. Dwa dni temu, na Twitterze Jane Manchun Wong, mogliśmy zobaczyć pierwsze screeny przedstawiające nowy sposób dodawania hashtagów. Najwyraźniej Instagram planuje przegonić bloki 30, ciurkiem pisanych w opisie odnośników i wprowadzić zupełnie nowy system. Zgodnie z załączonymi na Twitterze screenami, hashtagi będą miały osobne pole na etapie edycji posta, a sama ich widoczność ma być przekierowana tuż nad zdjęcie (np. #NewYork +6), zaraz obok lokalizacji. Prawdopodobnie limity się nie zmienią i w dalszym ciągu będziemy mogli używać aż 30 hashtagów, jednak zapewne zostaną one schowane, podobnie jak 6 pozostałych na poniższym zdjęciu.

źródło: https://twitter.com/wongmjane/status/1042966994562179073

Nowe pole dla hashtagów

.nowa pula zweryfikowanych kont

Akurat ta zmiana dzieje się już teraz. Dwa tygodnie temu, każdy z nas, w swoich ustawieniach na Instagramie, uzyskał możliwość ubiegania się o weryfikację konta. Niebieski symbol, który często widzimy przy popularnych profilach, jest przeznaczony dla osób publicznych, celebrytów, etc. Żeby ubiegać się o taką weryfikację, należy wypełnić krótki formularz, zeskanować dokument tożsamości, a następnie dodać załącznik w określonym polu: ustawienia → poproś o weryfikację → wybierz plik. Oczywiście ostateczna decyzja leży po stronie załogi Instagrama :)

.kraj grupy docelowej

Krążą plotki, poparte zrzutami ekranu, że Instagram testuje możliwość wyboru pochodzenia grupy docelowej naszych postów. W praktyce ma to wyglądać tak, że będziemy mogli wskazać, do jakich krajów chcemy komunikować. Narzędzie z pewnością przyda się lokalnym przedsiębiorcom. Niecierpliwie czekamy na dalsze aktualizacje, bo jeśli ta funkcja naprawdę wejdzie w życie, to będzie jedną z najważniejszych zmian w sposobie komunikacji na Instagramie.

.rekomendacja postów

A gdy przejrzymy już wszystkie posty osób, które śledzimy, na samym końcu Instagram pokaże nam jeszcze niespodziankę – rekomendacje (w kanale aktualności) na podstawie polubionych przez nas zdjęć i filmów. Opcja jest aktualnie w fazie testów.

.zmiana w dwustopniowym logowaniu

Przed nami już ostatnia nowinka, tym razem o bezpieczeństwie. Do tej pory, podczas logowania do profilu, mogliśmy wspierać się kodami, które przychodziły do nas w postaci sms-ów na telefon. Z kolei już niedługo zostanie udostępniona opcja alternatywna, czyli nowy system weryfikacji, w postaci zewnętrznych aplikacji uwierzytelniających, których będzie można użyć zamiast sms-ów. Rozwiązanie ma być podobno wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne, jak zapewnia sam Mike Krieger (Co-Founder & CTO). Dostępne będzie dla wszystkich w nadchodzących tygodniach.

Zmiany są nieodłączną częścią rozwoju, także w przypadku Instagrama. Spora część społeczności dostaje jednak alergii już na samą myśl o kolejnych aktualizacjach, ale co trzeba przyznać twórcom aplikacji to fakt, że ostatnie zmiany idą ku dobremu. Poprawa bezpieczeństwa, możliwość lepszego doboru grupy docelowej, czy poprawa walorów estetycznych, to z pewnością udoskonalenia idące w zdrowym kierunku. Co o tym wszystkim myślicie? Uważacie, że twórcy słusznie wprowadzają kolejne zmiany na Instagramie, a może obawiacie się tych nowości? Koniecznie dajcie znać! :)

Cover photo by Aldo Delara on Unsplash

O Autorce

Nazywam się Adrianna i na co dzień znajdziesz mnie na Instagramie, gdzie inspiruję magią codziennych momentów, otulonych aromatem herbaty. Zdjęcia to moja pasja, ale od czasu do czasu lubię też napisać coś dłuższego, a wtedy przychodzę tutaj. Uwielbiam podróże, snowboardowe szusy, chodzenie po górach i swój czerwony motocykl. Jeśli więc szukasz nietuzinkowych miejsc, ładnych zdjęć, ale też wiedzy o fotografii, edycji zdjęć i Instagramie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - to tu :)

2 komentarze

  • Kundelek Na Biegunie
    23 września, 2018 at 09:39

    Mnie zawsze bardzo śmieszy czytanie komentarzy na oficjalnym profilu Instagrama. Czegokolwiek by nie ogłosili, o jakiejkolwiek idei czy osobie by nie pisali, komentarze niezmiennie są takie same:

    „PRZYWRÓĆCIE CHRONOLOGICZNY FEED” :)

    Odpowiedz

Zostaw komentarz