Menu
Fotografia

Co nowego na Instagramie? #2

Od poprzedniego tekstu minęło już ponad pół roku, więc to chyba dobry czas na podsumowanie nowości, które pojawiły się ostatnio na Instagramie. Większość z nich możliwe, że już znacie, a niektóre pojawią Wam się dopiero z czasem, gdyż Instagram wprowadza aktualizacje stopniowo i nie wszyscy użytkownicy mają od razu do nich dostęp.

#live

Ogromną zmianą jest z pewnością live, czyli możliwość nagrywania video, które są wyświetlane odbiorcom wyłącznie w chwili, w której są kręcone. Po zakończonej sesji autor ma możliwość zapisania nagranego materiału. W trakcie trwania live, obserwujący mogą na bieżąco komentować nagranie, a także zadawać pytania, które są od razu widoczne na ekranie wszystkich uczestników relacji.

Więcej: oficjalne video zapowiadające nowość

#albumy

Z kolei do najnowszych aktualizacji zalicza się przede wszystkim możliwość tworzenia albumów, tj. instagramowych postów, które zawierają w sobie do 10 obrazów ułożonych w karuzeli. Odbiorcy wciąż widzą jedno tytułowe zdjęcie, ponieważ istnieje opcja wyboru „okładki” albumu, ale zyskują także możliwość przejrzenia innych fotografii, którymi autor również chciał się podzielić. Idealne rozwiązanie dla osób, które miały tendencję do publikowania kilku postów zaraz po sobie, w krótkich odstępach czasu.

Więcej: oficjalne video zapowiadające nowość

#zapisywanie zdjęć

Z tego co widziałam w poprzednim tekście, nie wspominałam Wam o możliwości zapisywania zdjęć. Taki news pojawił się na moim fanpage’u, ale to było kilka tygodni po opublikowaniu materiału na blogu. Zapisywanie zdjęć wskoczyło pod koniec roku 2016 i dało nam możliwość tworzenia tablicy postów, którą widzimy tylko my, a która zawiera w sobie zbiór fotografii innych autorów. Może nam posłużyć chociażby za inspirację albo listę miejsc, które chcemy odwiedzić. Nowością tego tygodnia jest natomiast tworzenie kolekcji zapisanych obrazków. Nie przypomina Wam to trochę Pinteresta? Z tą jedną różnicą, że tablica jest widoczna tylko dla nas.

Więcej: oficjalne informacje zapowiadające nowość

#odnośniki

O Instagram Stories już Wam pisałam, ale nie wspominałam wtedy, gdyż opcja ta nie była jeszcze dostępna, że do naszych relacji możemy dodawać linki oraz oznaczać w niej innych użytkowników, poprzedzając wpisywany tekst @. Wtedy też osoba, która została przez nas oznaczona, otrzyma informację w prywatnej wiadomości, że wspominamy ją w swojej relacji.

Więcej: oficjalne informacje zapowiadające nowość

#insta-snap

… czyli znikające video. Tak, naprawdę to zrobili. Zatem od teraz, w prywatnych wiadomościach, możemy wysyłać treści, które znikną zaraz po tym, jak tylko zostaną odczytane przez odbiorcę. Snapchat-owe to nieco, nie uważacie? Plus jest jednak taki, że nie trzeba już być obecnym w kilku aplikacjach, skoro jedna załatwia nam wszystko.

Więcej: oficjalne video zapowiadające nowość

#2016

Do zdecydowanie starszych nowości należy powiększanie oglądanych zdjęć, czy fakt, że udostępniane obecnie video, może mieć aż 60 sekund, a nie tylko 15, jak to miało miejsce na początku. Nie pamiętam, czy już Wam o tym pisałam, dlatego na wszelki wypadek – nadrabiam tę zaległość. Zdjęcia powiększamy dokładnie w taki sam sposób, w jaki robimy to na co dzień, przeglądając rolkę aparatu na smartfonie.

Patrząc na tempo, z jakim twórcy Instagrama rozwijają aplikację, nie zdziwiłabym się, gdyby kolejna aktualizacja z nowościami pojawiła się już za kwartał.

A skoro wybiegamy już nieco w przyszłość – obecnie testuję na powrót typ konta osobistego (od sierpnia ubiegłego roku pracowałam z profilem biznesowym) i jeżeli moje przypuszczenia się potwierdzą, spodziewajcie się kolejnego tekstu. Swoją drogą, napiszcie mi proszę, czy ktoś z Was posiada może dostęp (wewnątrz aplikacji!) do statystyk zdjęć, pomimo że posiada konto osobiste, a nie firmowe? Doszły mnie słuchy, że wprowadzono takie udogodnienie, którego ja niestety po przejściu na profil osobisty nie doświadczyłam i trochę mnie to zastanawia.

Photo: Creative Commons license (CC0) – unsplash.com

O Autorce

Nazywam się Adrianna i na co dzień znajdziesz mnie na Instagramie, gdzie inspiruję magią codziennych momentów, otulonych aromatem herbaty. Zdjęcia to moja pasja, ale od czasu do czasu lubię też napisać coś dłuższego, a wtedy przychodzę tutaj. Uwielbiam podróże, snowboardowe szusy, chodzenie po górach i swój czerwony motocykl. Jeśli więc szukasz nietuzinkowych miejsc, ładnych zdjęć, ale też wiedzy o fotografii, edycji zdjęć i Instagramie, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - to tu :)

3 komentarze

 • Co nowego na Instagramie? #3
  10 grudnia, 2017 at 17:27

  […] 2017-04-21 Co nowego na Instagramie? #2 → 2016-10-21 Co nowego na Instagramie? […]

  Odpowiedz
 • Ania
  25 kwietnia, 2017 at 20:01

  O kurczę! Nie miałam pojęcia o tych zmianach! Fajnie, że można powiększać zdjęcia! :) Tzn. będzie można, bo u mnie to na razie chyba nie działa :)

  Odpowiedz
  • Alabasterfox
   30 kwietnia, 2017 at 11:15

   Jesteś pewna że jej nie masz? :) Akurat ta funkcja powinna być już dostępna dla wszystkich od jakiegoś czasu :)

   Odpowiedz

Zostaw komentarz