Stoki Południowego Tyrolu

Trudno wyzbyć się pierwszego skojarzenia, które od razu przychodzi na myśl, już na samo wspomnienie o Południowym Tyrolu – zimowe szaleństwo w najlepszym wydaniu. Chociaż trzeba przyznać, że latem, północne Włochy zachwycają równie mocno. Dziś jednak chciałabym Was zabrać w dalszą podróż po zimowej krainie czarów, ale tym razem w towarzystwie nart lub desek snowboardowych.

.dolomiti superski

Gdy tylko dowiedziałam się jak działa ten system, byłam pod niemałym wrażeniem. Dolomiti Superski to jedna z największych sieci na świecie. Na jednym skipassie mamy dostęp do 12 ośrodków narciarskich w całych Dolomitach, co daje nam ponad 1200 km tras zjazdowych i 450 różnych wyciągów. Mało tego! Pomiędzy ośrodkami 3 Zinnen Dolomites a Kronplatz, kursuje świetnie rozwinięta kolej, dzięki której w 40 minut dostaniemy się do 200 km tras zjazdowych – a wszystko w ramach jednego karnetu (więcej informacji o Ski Pustertal Express znajdziecie na oficjalnej stronie kolei).

W całym regionie Południowego Tyrolu do dyspozycji mamy ponad 1200 km tras zjazdowych, gdzie warto zauważyć, że większość z nich, bo aż 90%, leży na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. Prawdziwy raj dla entuzjastów sportów zimowych, gdzie oprócz tradycyjnych stoków, idealne miejsce dla siebie znajdą także miłośnicy biegówek (łączna długość przygotowanych tras biegowych opiewa na 1300 km), a także zjazdów saneczkowych, bo torów nie brakuje, w całej okolicy jest ich aż 130! W samym Alta Pusteria znajdziemy 3 z nich, które tworzą łącznie 10-kilometrową trasę saneczkową (sanki można wypożyczyć w okolicznej wypożyczalni). Serio, how cool is that?! Zwłaszcza, że organizowane są dodatkowo nocne zjazdy z lampami na kaskach!

Główne ośrodki narciarskie w Południowym Tyrolu:

 • Alta Badia
 • Alta Pusteria / Hochpustertal
 • Alpe di Siusi / Seiser Alm
 • Gitschberg – Jochtal
 • Lago di Carezza / Karersee
 • Obereggen
 • Plan de Corones / Kronplatz
 • Plose – Bressanone / Brixen
 • Val Gardena / Gröden

.cena karnetów w Południowym Tyrolu

Pełny i zawsze aktualny cennik znajdziecie na oficjalnej stronie dolomitisuperski.com/en. A warto to jednak sprawdzić przed planowanym wyjazdem, zwłaszcza, gdy dysponujecie danymi z ubiegłego roku, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że ceny poszły nieco w górę. Po co być później zaskoczonym? W sezonie 2016/2017 za 6-dniowy karnet dla osoby dorosłej zapłacimy 287€.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć i wyostrzyć zdjęcie)

Alta Pusteria / Hochpustertal

Symbolem Alta Pusteria są Trzy Szczyty (Tre Cime di Lavaredo / Drei Zinnen). Przed chwilą wspomniałam Wam, że region ten jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu, teraz z kolei doprecyzuję, ile pomniejszych ośrodków wchodzi w skład tego jednego, który był także i naszym wyborem, jako że stacjonowaliśmy w San Candido (to zaraz obok).

Wchodzący w skład Dolomiti Superski, Alta Pusteria składa się z 77 km tras zjazdowych, połączonych 31 wyciągami, a także z 200 km tras biegowych.  W tym regionie poruszamy się w ramach ośrodków:

 • Monte Elmo
 • Croda Rossa
 • Dobbiaco/Rienza
 • Baranci
 • Waldheim
 • Passo Monte Croce
 • Braies

Prawdziwą atrakcją, i to nie tylko dla rodzin z dziećmi, jest zagroda reniferów na Croda Rossa. Czworonożni mieszkańcy Finlandii grzeją swoje miejsce w ośrodku od 2003 roku, a ich rodzina nieustannie się powiększa, więc tym większa radocha dla odwiedzających, zwłaszcza, że zwierzęta można karmić. Niestety w czasie, w którym odwiedzałam Croda Rossa, renifery gdzieś się ulotniły, dlatego nie mam możliwości pokazania Wam zdjęć, jeśli jednak wejdziecie na tę stronę, zobaczycie kilka fotografii. A jeśli macie chwilę czasu, to proponuję Wam krótką relację video z wizyty Omenaa Mensah w zagrodzie reniferów. Okoliczną gratką jest także kilkumetrowa rodzina bałwanów, która przyciąga do siebie niemałe tłumy i to nie tylko tych najmłodszych entuzjastów zimowych sportów (zobaczycie je na pierwszym oraz drugim zdjęciu poniżej).

(kliknij w obrazek, aby powiększyć i wyostrzyć zdjęcie)

Nie zamierzam ukrywać, że sporą część pobytu na stokach zwyczajnie przesiedziałam, bo widoki były hipnotyzujące, a pogoda wymarzona. Majestat Dolomitów po prostu przytłaczał i nie przesadzę jeśli napiszę, że Południowy Tyrol warto odwiedzić już choćby wyłącznie z tego jednego powodu, który jest jednocześnie kwintesencją regionu. A gdy dodamy do tego perfekcyjnie przygotowane stoki, gdzie w przypadku Alta Pusteria aż 90% z nich jest dośnieżana sztucznie, mamy warunki doskonałe, bo jakość wytworzonego śniegu nie pozostawia nic więcej do życzenia.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć i wyostrzyć zdjęcie)

Na koniec mam jeszcze dla Was krótkie video, które zobrazuje to, co sama próbowałam Wam pokazać, zarówno w tym, jak i w poprzednim tekście. Zakochacie się.

Wpis powstał w ramach wyjazdu prasowego na zaproszenie Südtirol.

Total
0
Shares
Komentarze: 5
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować