Podwodny świat Malediwów

Wyprawa w ramach projektu #travelwithTJD przyniosła mi wiele milowych kroków poza strefę komfortu. Począwszy od samotnej podróży przez kilka krajów i spotkanie się w innej części świata z obcymi ludźmi, wśród których oczywiście nikt nie mówił po polsku, przez poznanie zupełnie odmiennej kultury, nawiązanie nieoczekiwanych znajomości, ale także i pięknych przyjaźni, a kończąc na… prawdziwym doświadczaniu dzikości natury. Takich podróży nigdy się nie zapomina.

Kilka wpisów wcześniej, chyba nawet tutaj, a jeśli nie to na pewno na Facebooku, wspominałam Wam nieco o idei #travelwithTJD. Inicjatorką tego projektu jest Michelle Karam, notabene jedna z najbardziej inspirujących osób, jakie kiedykolwiek miałam przyjemność poznać, a która o swojej inicjatywie pisze w następujący sposób:

Travel with TJD is a mini series that was created a year ago and first launched in Sri Lanka. Maldives is our 4th edition. Guests from all over the world are invited. The most important thing we try to create is learning from each other. The way we always learn from strangers when asking for directions. – Michelle Karam, traveljunkiediary.com

(kliknij w obrazek, aby powiększyć i wyostrzyć zdjęcie)

Przez kilka dni gościliśmy na wyspie resortu Coco Bodu Hithi, który wyjątkowo mocno skupił się na odkrywaniu i doświadczaniu podwodnego świata Malediwów, dzięki czemu na brak zajęć z pewnością nie mogliśmy narzekać. Na bardziej doświadczonych nurków czekało zgłębianie podwodnego świata w profesjonalnym sprzęcie (scuba diving), natomiast dla laików, takich jak my, był zwyczajny snorkeling, czyli podpatrywanie raf koralowych przy wykorzystaniu maski, fajki oraz płetw.

Zdjęcia, które widzicie tuż poniżej, wykonane zostały w naturalnym środowisku. Nie było żadnego rezerwatu, czy klatek, zza krat których mogliśmy podziwiać dziką naturę. Razem z Lisą, instruktorką Bodu Hithi Diving Center, mieliśmy możliwość obcowania z dwoma gatunkami rekinów rafowych i to dosłownie w ich naturalnym środowisku. Więc jeśli wrócimy na chwilę do tych milowych kroków poza strefę komfortu, to ten zdecydowanie do takich należał, choć w tym przypadku – milowy krok za burtę na otwartym oceanie.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć i wyostrzyć zdjęcie)

.snorkeling, co warto wiedzieć?

To było moje pierwsze dłuższe doświadczenie z nurkowaniem, bo o ile na Malcie, gdzieś, coś tam trochę próbowałam, tak na Malediwach zamieniłam się dosłownie w syrenkę – siłą niemalże trzeba było mnie wyciągać z wody. Bywało, że z powodu dość napiętego grafiku, nie mogliśmy sobie pozwolić na siedzenie 2-3 godzin bez przerwy, obserwując podwodne życie, ale osobiście wykorzystywałam ku temu każdą wolną chwilę, bo nie tylko wypływając na otwarte wody mieliśmy taką możliwość. Cały resort otoczony był rafami, a w dodatku, zejście na tyłach domku, który zajmowałam, wychodziło wprost na jedną z ich części. Naprawdę nie mogłam trafić lepiej.

Aby uprawiać snorkeling, nie potrzebujecie wiele, wystarczy Wam fajka, płetwy, no i maska, przy czym w to ostatnie radzę zainwestować nieco więcej. Najtańsze zestawy z reguły pozostawiają wiele do życzenia w kwestii szczelności, dlatego aby uzyskać jak najlepszą jakość tego, czego doświadczycie pod wodą, warto uzbroić się w dobrą osłonę oczu, a wtedy zapomnicie o jakiejkolwiek wodzie w masce.

Pływając na słonych wodach, dodatkowo zwiększa się nasza pływalność, zatem de facto nic nie musicie robić, dosłownie kładziecie się na wodzie, zanurzacie głowę tak, by fajka pozostawała na powierzchni i machacie od czasu do czasu tymi płetwami, zachwycając się fuzją kolorów. Osoby, które nie potrafią pływać bądź boją się otwartych wód, z powodzeniem mogą to robić w kamizelce – jedyny minus to brak możliwości zanurkowania głębiej.

O czym powinniśmy pamiętać nurkując w dzikim środowisku? Zapoznajmy się przede wszystkim z gatunkami, które możemy spotkać w danym obszarze (okoliczne centra nurkowe są w posiadaniu takich spisów). Jeżeli natkniemy się na osobniki, których nie potrafimy w żaden sposób zidentyfikować – nie zbliżajmy się do nich. Nie stajemy także na rafach – abstrahując już od reakcji obronnej i zadrapań, których się nabawimy, to warto pamiętać, że stanowią one schronienie dla ryb, których notabene również nie wolno nam płoszyć. Żadnych gwałtownych ruchów, żadnego zanieczyszczania środowiska. I jeszcze jedno – nie wywozimy żadnych koralowców – żywych ani martwych, pod groźbą wysokich kar. Rafy koralowe giną w oczach, szacuje się, że w ciągu nadchodzących 100 lat stracimy ich jeszcze 70%, z tego powodu czego zostały one objęte szczególną ochroną.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć i wyostrzyć zdjęcie)

Długo się zastanawiałam, co w pierwszej kolejności chciałabym Wam pokazać z tej podróży. Większość z nas zachwyca się białymi piaskami, krystalicznie czystą wodą i rajskimi scenami, rodem z fototapet, jednak Malediwy to coś znacznie więcej, niż opalanie się na plaży i picie słodkich drinków, które były świetne, tak swoją drogą. Na palcach jednej dłoni mogłabym zliczyć godziny, które spędziłam na plaży przez te wszystkie dni, a to dlatego, że cały czas coś się działo. Myślę jednak, że fragment o tym, jak można spędzać czas na Malediwach zasługuje na osobny wpis (i mam nadzieję, że tu się ze mną zgadzacie, bo mam jeszcze dziesiątki zdjęć, którymi wciąż chciałabym się z Wami podzielić, a niestety Instagram powinien ruszyć w końcu dalej, zwłaszcza, że już jutro wybieram się w kolejną podróż).

A jak z nurkowaniem u Was? Próbowaliście już może kiedyś? Jeśli moglibyście polecić jakieś miejsca, które warto pod tym kątem odwiedzić, będę Wam ogromnie wdzięczna,  bo przyznaję się bez bicia – połknęłam bakcyla.

Total
0
Shares
Komentarze: 20
  1. Jaki piękny świat! Ja z pływaniem mam problemy, bo po prostu boję się braku podłoża pod stopami, ale postanowiłam, że muszę się dobrze nauczyć pływać do czasu mojej podróży poślubnej, którą właśnie planujemy na Malediwach. Dla spełnienia marzenia – pływania z rekinami (nawet tymi niegroźnymi), trzeba się trochę postarać.
    Czekam na kolejne zdjęcia i relacje. :)

  2. Nigdy jeszcze nie nurkowałam. Niedawno nauczyłam się dopiero pływać, nurkowanie jeszcze przede mną! :)
    pozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com

  3. Ech, obserwuję twoje fotograficzne wrażenia i może nie skręca mnie z zazdrości, ale wypełnia mnie ogromna tęsknota za morzem, które kocham, uwielbiam, chociaż pływam bardzo słabo. Nie wiem, czy już o tym słyszałaś, ale identycznie spektakularne widoki znajdziesz na Sardynii. To mój najukochańszy fragment świata. Każdy, kto widział i Malediwy i Sardynię, twierdzi, że przejrzystość wody oraz atrakcyjność świata podmorskiego są właściwie identyczne. U mnie na blogu jest jeden wpis o Sardynii, to jeden z moich najpierwszych wpisów, więc dzisiaj widzę w nim wiele niedociągnięć, mam jednak nadzieję, że wkrótce będę miała sposobność do aktualizacji ;) Na zachętę podrzucę ci też jeden link na FB, który dosłownie parę minut temu udostępnił mój znajomy Sardyńczyk :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować